تحصیل در عمان و بررسی شرایط

نظام آموزشی کشور عمان بسیار نوپاست که تلاش دولت این کشور در جهت ارتقاء نظام آموزشی با انجام اعمالی نظیر اخذ نمایندگی از دانشگاههای مطرح در کشورهای اروپایی، آمریکا و استرالیا باعث شده که دانشجویان و جوانان این کشور با متد پیشرفته و تقریبا همراه با کشورهای سطح بالای جهان از نظر علمی به تحصیل مشغول شوند. کشور عمان دارای 41 مرکز آموزشی می باشد .در ادامه با ما همراه باشید تا از شرایط تحصیل و اعزام دانش آموز و دانشجو به عمان بیشتر مطلع شوید.

تحصیل در مدارس عمان

در عمان کودکان از 6 سالگی وارد مدارس می شوند و در سه مقطع دبستان، متوسطه و دبیرستان تحصیلات خود را به پایان می رسانند. مدارس عمان برای شهروندان و بومیان این کشور رایگان و تحصیل در این مقطع به زبان عربی می باشد که در کنار زبان عربی به دانش آموزان زبان های انگلیسی نیز آموزش داده می شود. دانش آموزان خارجی می توانند در مدارس بین المللی کشور عمان مشغول به تحصیل شوند. البته تحصیل در این مدارس به زبان انگلیسی خواهد بود و بین 3 الی 10 هزار دلار به صورت سالانه هزینه خواهد داشت. مدارس بین المللی نظیر الباطنهABA، TAISM، KGIS و MIS دارای سطح آموزشی بسیار بالا هستند و امکانات رفاهی و آموزشی بالایی را تا سن 18 سال در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. مقاطع تحصیلی در مدارس به 6 سال ابتدایی و 6 سال متوسطه و دبیرستان تقسیم می گردد که دانش آموزان پس از سپری نمودن این 12 سال دیپلم خود را دریافت می کنند و خود را برای ورود به دانشگاهها آماده می سازند. در ادامه لیستی از مدارس بین المللی کشور عمان به همراه هزینه های تحصیل در عمان به صورت سالانه را مشاهده خواهید نمود.

 

تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی

تحصیل در عمان برای مقطع کارشناسی با توجه به دانشگاهها و رشته هایی که در این کشور ارائه می گردد ممکن است بیش از 4 سال زمان ببرد؛ چرا که در اکثر دانشگاهها دروس به زبان انگلیسی تدریس میشوند و برای دانشجویانی که تسلط کامل به زبان انگلیسی ندارند در ابتدا کورس های زبان قرار داده می شود تا به تسلط لازم جهت تحصیل به زبان انگلیسی برسند‌. برخی دانشگاههای عمان دارای آزمون ورودی هستند و افرادی که متقاضی تحصیل در دانشگاههای رایگان هستند،چه شهروندان این کشور و چه دانشجویان بین المللی باید در آزمون های ورودی که بیشتر در زمینه های IT، ریاضی و زبان انگلیسی خواهد بود شرکت نموده و حد نصاب امتیاز را کسب نمایند. جهت تحصیل در دانشگاههای عمان نیاز به ارائه مدرک دیپلم 12 ساله می باشد. دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در عمان در مقطع لیسانس هستند باید مدرک زبان با نمره حداقل 5.5 آیلتس ارائه نمایند. دانشگاههای معتبر بسیاری در عمان وجود دارد که رشته های مهندسی، علوم پایه، علوم اجتماعی و همچنین رشته های مختلف پزشکی ارائه می نمایند. تحصیل در دانشگاههای عمان در مقطع لیسانس،دارای شهریه متفاوت برای هر رشته میباشد اما به صورت کلی می توان گفت میزان تقریبی شهریه ها در دانشگاههای عمان در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین المللی بین 1000 الی 2500 دلار خواهد بود.

 

تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در این مقطع به صورت تقریبی 2 سال زمانبر خواهد بود. دانشجویان در مقطع فوق لیسانس می توانند در دانشگاههای این کشور به صورت تمام وقت، نیمه وقت و به صورت آنلاین مشغول به تحصیل باشند. افرادی که متقاضی تحصیل در دانشگاه سلطان قابوس عمان در مقطع کارشناسی هستند، باید در آزمون CGPA حد نصاب 2.75 الی 4 را دریافت نمایند. دانشجویان به جهت تحصیل در عمان در مقطع فوق لیسانس باید مدرک زبان با نمره 6.5 آیلتس را داشته باشند. از جمله مدارکی که جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در عمان لازم است، ترجمه مدرک لیسانس خواهد بود. لازم به ذکر است که بهتر است متقاضیان در مقطع فوق لیسانس رشته ای مرتبط با رشته تحصیلی خود در مقطع لیسانس را انتخاب نمایند. دانشگاههای عمان در مقطع فوق لیسانس رشته های بسیاری ارائه می دهند عبارتند از رشته های مدیریتی، اقتصاد،امور مالی، ارتباطات، بازاریابی، تجارت و … . هزینه تحصیل در دانشگاههای بین المللی عمان در مقطع فوق لیسانس به صورت تقریبی 4 الی 6 هزار دلار می باشد

 

تحصیل در عمان در مقطع دکترا

شما برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور عمان نیاز به یک رزومه علمی قوی خواهید داشت. متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا باید مدرک کارشناسی ارشد و مدرک مدارج تحصیلی قبلی خود را ارائه نمایند. همچنین لازم به ذکر است برای  تحصیل در این مقطع  نیاز به معدل بالایی خواهید داشت و در کنار معدل بالا به مدرک زبان آیلتس 7، مقالات معتبر در ISI و همچنین یک سوپروایزر و یا راهنما که با متقاضی تحصیل در عمان در مقطع دکترا از قبل مصاحبه نموده باشد و تمایل به همکاری با وی در یک پروژه علمی داشته باشد نیازمندید. در مقطع دکترا در دانشگاههای عمان رشته های بسیاری نظیر رشته های مدیریتی، حسابداری، رشته های مهندسی، تکنولوژی و اطلاعات و …. تدریس می گردد که عموما تحصیل به زبان انگلیسی می باشد. تحصیل در مقطع دکترا نزدیک به 2 الی 4 سال زمان خواهد برد که دانشجویان در این زمان باید در پروژه های علمی و همچنین در سمینارهای علمی بسیاری شرکت نمایند.

 

تحصیل در عمان به همراه بورس تحصیلی

بورسیه های تحصیلی به بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل در عمان تعلق می گیرد. لازم به ذکر است بیشتر این بورسیه ها در مقطع دکترا می باشد. متقاضیانی که تمایل به دریافت بورسیه تحصیلی از کشور عمان هستند به دو دسته تقسیم میشوند. دسته اول افردی هستند که کل هزینه تحصیل در عمان و همچنین بخشی از هزینه های زندگی در عمان را از طریق این بورسیه تامین می کنند که باید پس از شرکت در آزمون های ورودی دانشگاهها که مختص دریافت بورسیه است نمره قبولی را کسب نمایند تا موفق به دریافت این کمک هزینه تحصیلی گردند. البته لازم به ذکر است ارائه مدرک زبان با نمره بالا بسیار حائز اهمیت و تاثیر گذار خواهد بود. دسته دوم شامل افرادی می شوند که با ارائه رزومه های علمی قوی به دانشگاه ها، موفق به دریافت بورسیه تحصیلی که بخشی از شهریه دانشگاه به صورت وام به آنها اختصاص داده می شود می گردند و این دسته از متقاضیان نیز باید مدرک زبان با نمره بالایی ارائه دهند.

کمک هزینه تحصیلی بنجامین ا. گیلمن
هر دانشجو آرزو می کند که بتواند بورس تحصیلی گیلمن را که یکی از برجسته ترین و محبوب ترین جوایز است، برنده شود. بورس تحصیلی بین المللی معتبر بین المللی بنجامین ا. گیلمن در زمینه تحصیلات بین المللی دانش آموزان محروم و کم جمعیت ارائه شده است. مبلغ جایزه ممکن است تا 5000 دلار باشد.

جایزه دیوید ل. بورن
دومین کمک هزینه از فرصت های دولت برای افزایش دانش در عمان، جوایز بورن است. در پاسخ به کمبود شدید متخصصان امنیتی با تحصیلات عالی در زبان ها و فرهنگ های بحرانی مانند عربی، برنامه آموزش ملی امنیت با بورسیه های دیوید بورن به دست آمد.
این یک بورس تحصیلی برای برنامه های خدماتی است، به این معنی است که پس از فارغ التحصیلی باید خدمات حرفه ای را به دولت ایالات متحده بازگردانید و اولویت دادن به کسانی است که مایل به حرفه های درازمدت در امنیت ملی هستند. جوایز تا 26000 دلار می باشد.این یک گزینه ایده آل برای یک دانش آموز است که خواهان تحصیل و کار در یک موقعیت بزرگ است
مدرسه آموزش بین المللی
این برنامه فرهنگ سیاسی و توسعه سیاسی که ارائه شده توسط دانشکده تربیت بین المللی (SIT) ، طراحی شده است به طور مشابه با دیگر برنامه های نوآورانه در خارج از کشور برنامه های آموزشی، با غوطه وری و انعطاف پذیری برای ایجاد یک تجربه منحصر به فرد خارجی. SIT یک سازمان پیشرو در خارج از کشور است که بسته های متعددی از برنامه های مختلف بین المللی برای دانشجویان دانشگاهی را تهیه می کند.
صندوق SIT بزرگترین و معتبرترین صندوق این سازمان است که به طور گسترده به دانشجویان شایسته اعطا می شود. کمک هزینه تحصیلی ممکن است از چند صد تا چند هزار دلار باشد.

دانشگاه جورج تاون
دانشجویان دانشگاه جورج تاون که در زمینه مطالعات عربی تحصیل کرده اند می توانند تحصیلات زبان و فرهنگ عربی سلطان قابوس بن سعید را که توسط خود سلطان عمان تامین می شود، واجد شرایط را دریافت کنند. بخش مطالعات عربستان جورج تاون یکی از قابل توجه ترین برنامه های ارائه شده از لیسانس است.

 

هزینه های تحصیل در عمان

هزینه های زندگی و تحصیل در هر کشوری از جمله مواردی است که مورد توجه دانشجویان می باشد.هزینه های تحصیل در عمان سالیانه در حدود 3 الی 13 هزار یورو بسته به رشته تحصیلی و همچنین مقطع و دانشگاه متغیر خواهد بود. لازم به ذکر است که در صورتی که متقاضیان تحصیل در عمان نیاز به درمان داشتند بیمه ای تحت عنوان بیمه دانشجویی جهت پوشش هزینه های درمانی متقاضیان وجود ندارد و دانشجویان به صورت آزاد هزینه ها را پرداخت مینمایند.

 تحصیل در عمان و کار دانشجویی

دانشجویانی که عمان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب میکنند، می توانند به صورت پاره وقت در این کشور مشغول به کار گردند. دانشجویان مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری مانند دیگر کشورها مجازند  20 ساعت در هفته به کار ضمن تحصیل مشغول گردند. از جمله نکات مثبت در رابطه با کار ضمن تحصیل در کشور عمان می توان به یادگیری زبان عربی در کنار زبان فارسی به جهت برقراری ارتباط بیشتر با مردم عمان و ادغام بهتر با جامعه اشاره نمود که با توجه به دید مثبت مردم عمان نسبت به ایرانیان این مطلب می تواند در یافتن کار پس از تحصیل نیز امتیاز مثبتی محسوب گردد. از جمله نکات مثبت دیگر کار ضمن تحصیل در عمان می توان به تامین بخشی از هزینه های زندگی تحصیل در عمان اشاره نمود.
هزینه زندگی در ماه برای یک نفر در حدود ۱۰۰۰ دلار می باشد.
مدارک مورد نیاز دریافت پذیرش دانشگاه به جهت تحصیل در عمان

پاسپورت

عکس

ارائه مدرک دیپلم12 ساله برای تحصیل مقطع کارشناسی، ارائه مدرک لیسانس برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و ارائه مدرک فوق لیسانس به جهت تحصیل در مقطع دکترا ( لازم به ذکر است که مدارک ذکر شده باید با ریز نمرات ارائه گردد. همچنین همراه این مدارک باید ترجمه رسمی نیز ارائه گردد)

در صورت وجود ارائه سوابق کاری

ارائه گواهی عدم مخالفت کارفرما با ادامه تحصیل متقاضی در صورت شاغل بودن وی

ارائه مدرک زبان با نمره لازم در هر مقطع

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی عمان

ارائه نامه پذیرش از دانشگاه

ارائه کلیه مدارک هویتی نظیر شناسنامه، کارت ملی و گذرنامه

ارائه سوابق کاری در صورت وجود

ارائه فرم های تکمیل شده درخواست ویزا

ارائه فیش پرداختی هزینه ویزا