هزینه های تحصیل در خارج از کشور در هلند – شهریه ، مسکن و غذا

هلند نام خود را از آنجا گرفته است که حدود یک چهارم این کشور کوچک شمال غربی اروپا در زیر سطح دریا قرار دارد. فراتر از انجمن های سنتی خود (آسیاب های بادی ، لاله ها و کفش چوبی) ، یکی از پیشرفته ترین و ثروتمندترین ملت های جهان است که دارای جمعیتی عمدتاً شهری است. یکی از پرجمعیت ترین کشورها در اروپا ، با اخلاق مدارا و لیبرال شناخته شده است و دارای شهرهای بزرگ دانشجویی است – هیچ یک از آنها دوچرخه سواری (روش ترجیحی حمل و نقل کشور) بیش از برخی مناطق زیبا نیست.

هلند مقصد خوبی برای دانشجویان بین المللی است که به دنبال آموزش با کیفیت در اروپا هستند. محیط و مردم هلند نسبت به دانشجویان خارجی بسیار دوستانه هستند و برنامه های زیادی با زبان انگلیسی در دسترس است.

شهریه پایین و هزینه های زندگی مقرون به صرفه مهمترین مزایای دانشجویان است. به خواندن ادامه دهید زیرا ما اطلاعات بیشتری در مورد آنها ارائه خواهیم داد تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا تحصیل در هلند با اهداف شخصی و تحصیلی شما مطابقت دارد؟

شهریه دانشگاه در هلند

دانشگاه های دولتی هلند برای کلیه دانشجویان بین المللی فارغ از کشور مبدا ، شهریه می گیرند. با این حال ، دانشجویانی که از اتحادیه اروپا / EEA ، سوئیس و سورینام می آیند اغلب شهریه کمتری نسبت به دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA پرداخت می کنند.

 

در اینجا ، ما از اصطلاحات “EU / EEA” و “International” (شهروندان غیر اتحادیه اروپا / EEA) برای ایجاد تفاوت بین هزینه های تحصیل استفاده می کنیم. اگر از وب سایت های دانشگاه شخصا بازدید کنید ، ممکن است با اصطلاحات مختلفی روبرو شوید مانند: شهریه Statutory و Institutional. تفاوت بین آنها این است:

 

شهریه Statutory : معمولاً برای دانشجویان بین المللی اتحادیه اروپا / EEA یا فارغ التحصیلانی که قبلاً در هلند تحصیل کرده اند یا دارای نوع خاصی از اجازه اقامت هستند ، اعمال می شود (مانند شخصی که در صورت عضویت در خانواده اتحادیه اروپا دریافت می کنید) / اتباع EEA ، اگر اجازه اقامت نامحدود یا اجازه پناهندگی دارید ، اگر اجازه اقامت “طولانی مدت-EC” را داشته باشید و غیره).

شهریه Institutional: معمولاً اگر ضوابط شهریه قانونی را نداشته باشید ، به طور خودکار ملزم به پرداخت این نوع هزینه می شوید. این برای بیشتر دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA اعمال می شود.

به عنوان یک قانون کلی ، هزینه های Institutional بالاتر از هزینه های Statutory است زیرا دولت به موسسات آموزش عالی پول برای یارانه پرداخت هزینه قانونی پیشنهاد می کند. من می دانم که این امر بوروکراسی زیادی است ، بنابراین هرگز این هزینه های تحصیل را شخصی نگیرید.

 

هزینه های تحصیل متوسط ​​برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA

برنامه های کارشناسی: بین 1040 تا 2083 یورو در سال

برنامه های کارشناسی ارشد: بین 1070 تا 2،083 یورو در سال

هزینه های تحصیل متوسط ​​برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA

برنامه های کارشناسی: بین 6،000 تا 15،000 EUR / سال

برنامه های کارشناسی ارشد: بین 8،000 تا 20،000 EUR / سال

حداکثر هزینه برای تحصیل در هلند

برنامه های کارشناسی: 19،400 EUR / سال

برنامه های کارشناسی ارشد: 52،000 EUR / سال

گرانترین مدرک در رشته هایی مانند مدیریت بازرگانی یا ارتباطات ارائه می شود. همچنین به احتمال زیاد در دانشگاه های خصوصی هلند با هزینه های بیشتری روبرو خواهید شد.

مقرون به صرفه ترین دانشگاه های هلند

نمونه ای از دانشگاه های هلند را با هزینه تحصیل مقرون به صرفه برای دانشجویان بین المللی بررسی کنید:

دانشگاه رادبود – متوسط ​​شهریه 2،143 یورو در سال

دانشگاه تونته (UT) – متوسط ​​شهریه 2،083 یورو در سال

دانشگاه اوترخت – متوسط ​​شهریه 2،143 یورو در سال

دانشگاه علمی کاربردی HAN – متوسط ​​شهریه 2083 یورو در سال

هزینه های تحصیل در دانشگاه های برتر هلند

در اینجا لیستی از متوسط شهریه در دانشگاه های برتر هلند آورده شده است:

دانشگاه صنعتی دلفت – متوسط شهریه 2،143 یورو در سال

دانشگاه آمستردام – متوسط شهریه 2،083 یورو در سال

دانشگاه و تحقیقات واگنینگن – متوسط شهریه 2،083 یورو در سال

دانشگاه اراسموس روتردام – متوسط شهریه بین 2،083 – 52،000 یورو در سال. بالاترین شهریه برای مدارک مدیریت بازرگانی ، پزشکی ، توسعه پایدار و حقوق دریافت می شود.

بورس تحصیلی و گزینه های فاند در هلند

شما می توانید در طول تجربه تحصیل در هلند ، بورس ، کمک هزینه تحصیلی ، وام دانشجویی و همچنین یارانه اجاره و حمایت از بیمه درمانی و هزینه های زندگی خود را پیدا کنید.

وام های شهریه برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA اعمال می شود که واجد شرایط مالی تحصیل در هلند نیستند. بورسیه ها و کمک های مالی مختلف توسط دانشگاه ها و سازمان های هلند ارائه می شود.

هزینه های زندگی دانشجویان در هلند

هزینه های ماهانه شما شامل محل اقامت ، غذا ، حمل و نقل ، کتاب ، لباس و فعالیت های اوقات فراغت خواهد بود. برای تأمین این هزینه ها ، شما بین 800 تا 1200 یورو در ماه نیاز دارید.

در اینجا میانگین هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ دانشجویی هلند آورده شده است:

آیندهوون: 850 – 1350 یورو در ماه

آمستردام: 1000 تا 1500 یورو در ماه

دلفت: 780 – 1200 یورو در ماه

روتردام: 760 – 1250 یورو در ماه

هزینه های اسکان

اجاره اتاق در هلند ممکن است بین 300 تا 600 یورو در ماه هزینه داشته باشد. خانه های دانشجویی مقرون به صرفه تر هستند و حتی برخی از دانشگاه ها محل اقامت در دانشگاه را ارائه می دهند. اگر بعد از اخذ پذیرش با آنها تماس بگیرید ، ممکن است دانشگاه شما به شما در یافتن اتاقی کمک کند. گزینه دیگر اجاره یک واحد آپارتمان یا اشتراک یک آپارتمان بزرگتر است اما قیمت ها بالاتر است.

هزینه های متوسط ​​بسته به نوع محل اقامت:

اجاره یک واحد آپارتمان (استودیو): 500 تا 1000 یورو در ماه

اشتراک آپارتمان اجاره ای: 400 – 700 یورو در ماه

خانه های دانشجویی: 350 – 600 یورو در ماه

سایر هزینه های مربوط به محل اقامت

بخاطر داشته باشید که خدمات شهری همیشه در هزینه های اقامت گنجانده نمی شوند. هنگامی که اتاقی اجاره می کنید ، همیشه بپرسید که چه مواردی را شامل می شود و هر ماه انتظار پرداخت هزینه های آب و برق را دارید.

شما همچنین باید ودیعه پرداخت کنید ، که معمولاً برابر با اجاره یک ماه است. اگر به محل صدمه نزنید ، در پایان قرارداد اجاره پول را پس می گیرید.

هزینه های دیگر:

هزینه های متوسط ​​آب و برق: 100 – 230 یورو در ماه

اینترنت: 30 تا 50 یورو در ماه

هزینه های غذا

دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند حدود 150 تا 170 یورو در ماه برای غذا و مواد غذایی پرداخت می کنند. Lidl ، Aldi و Albert Heijn از ارزان ترین سوپرمارکت ها هستند. میزان هزینه شما به سبک زندگی و شهری که در آن زندگی می کنید بستگی دارد.

شما باید انتظار داشته باشید که خرید در آمستردام و روتردام نسبت به شهرهای کوچکتر مانند گرونینگن یا آیندهوون گران باشد. اگر غذا خوردن در بیرون را ترجیح می دهید ، رستوران های ارزان قیمت وعده هایی با قیمت 10 تا 20 یورو ارائه می دهند.

 

 

هزینه ی حمل و نقل

در هلند ، متوسط هزینه حمل و نقل ماهانه دانشجویان 35 – 70 یورو در ماه است. با اجاره دوچرخه می توانید پس انداز کنید – یک گزینه حمل و نقل محبوب در کشور ؛ قیمت ها از 10 یورو در روز شروع می شوند.

همچنین گزینه های ارزان قیمت زیادی برای خرید دوچرخه دست دوم وجود دارد که می تواند ثابت کند در طولانی مدت سرمایه گذاری بهتری است.

 

هزینه های اضافی

کتابها و سایر مطالب مطالعه: بین 30 تا 65 یورو در ماه

فعالیت های اجتماعی / سرگرمی: 50 – 60 یورو در ماه

می توانید با استفاده از کارت دانشجویی خود در بسیاری از بارها ، رستوران ها و سینماها تخفیف بگیرید.

لیست دانشگاه های هلند

University QS Rank Web Page
Wageningen University and Research 59 https://www.wur.nl/en/
University of Amsterdam 62 https://www.uva.nl/en
Delft University of Technology (TU Delft) 67 https://www.tudelft.nl/en
Leiden University 67 https://www.universiteitleiden.nl/en
Erasmus University Rotterdam 69 https://www.eur.nl/en
University of Groningen 73 https://www.rug.nl/
Utrecht University 75 https://www.uu.nl/en
Maastricht University 127 https://www.maastrichtuniversity.nl
Radboud University 128 https://www.ru.nl/
Vrije Universiteit Amsterdam 138 https://www.vu.nl/en
Eindhoven University of Technology (TU/e) 186 https://www.tue.nl/en
Tilburg University 201 https://www.tilburguniversity.edu/
University of Twente (UT) 201 https://utwente.nl