فرانسه شش ضلعی با عنوان رسمی جمهوری فرانسه  یکی از قطب های اصلی سیاسی و اقتصادی قاره سبز است. مرز مشترک فرانسه با بلژیک، لوکزامبورگ، اسپانیا، ایتالیا، سوییس و آلمان، این کشور را به   یکی از مهمترین مراکز فرهنگی در اروپا بدل کرده است. پایتخت این کشور ، پاریس ، به لطف خانه های بزرگ مد ، مهد صنعت لوکس دنیا است و همیشه دنیای مد را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی از مشهورترین نویسندگان جهان در فرانسه متولد شده اند: از روسو تا ویکتور هوگو، در  کنار ولتر ، دوما و مولیر. فرانسه یکی از کشورهای موسس اتحادیه اروپا بوده و امروزه جایگاه اساسی در تصمیم گیری را داراست.
فرانسه علاوه بر مد و نویسندگی ، به دلیل سنت آشپزی اش شهرت دارد.  فرانسه  آشپزهای معروف و همچنین غذاهای مشهور بین المللی فراوانی را به صنعت آشپزی دنیا معرفی کرده است. علاوه بر این ، بیش از 250 نوع مختلف پنیر در فرانسه تولید می شود و دوستداران پنیر با هر سلیقه ایی را به دنیای کم‌ نظیر مزه ها دعوت میکند.
علاوه بر میراث آشپزی ، فرهنگ، هنر و زبان فرانسوی، دلایل زیاد و متفاوت دیگری وجود دارد که شما را متقاعد به تحصیل در این کشور  اروپایی  خواهد کرد. امکانات کم نظیری که در اختیار دانشجویان زیر ۲۶ سال از قبیل  تخفیف در حمل و نقل ، غذا و فعالیت های فرهنگی قرار میگیرد تنها گوشه ایی از توجه دولت فرانسه به زندگی دانشجویی در فرانسه است.
فرانسه دارای آب و هوایی معتدل است که به شدت تحت تأثیر مدیترانه است. دما در تمام طول سال معتدل و میزان تابش آفتاب به حدی است که انجام بسیاری از فعالیت ها در فضای باز امکان پذیر می کند. زمستان ، برف در کوهستان فراوان است و شرایط ابرای اسکی ، اسنوبورد و سورتمه سواری ایده آل است. این در حالیست  که در نیس و کن امکان شنا در هوای بهاری وجود دارد. تابستان ، دمای گرم و مرطوب است.

هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در فرانسه

کشور فرانسه اهمیت بسیار زیادی برای کیفیت اموزش و تحصیل قائل است و هر ساله 23درصد بودجه کشور را به این موضوع اختصاص میدهد. اقدام دولت در اختصاص دادن 23 درصد از بودجه ملی در راستای افزایش کیفیت سیستم تحصیلاتی باعث شده است که از نظر محبوبیت ، فرانسه به عنوان یکی از برترین مقاصد دانشجویان بین المللی ذکر شود و میزان رضایت افراد در زمینه تحصیلی در شهرهای مختلف فرانسه بیش از 90درصد اعلام شده است.

دانشگاه های فرانسه دارای اعتبار زیادی در سطح دنیا هستند 31 دانشگاه و مرکز اموزشی این کشور در لیست بهترین دانشگاه های جهان قرار میگیرند.دانشگاه های فرانسه از منظر تحقیقات و تدریس شهرت بسیاری دارند.کورس های تحصیلی در این کشور به دو زبان انگلیسی و فرانسوی تدریس میشوند و دانشجویان میتوانند با توجه به رشته و مقطع تحصیلیشان اقدام کنند که این نکته در کنار هزینه های مقرون به صرفه زندگی و تسهیلات دانشگاه ها و امکان انجام دادن کار دانشجویی باعث شده است مهاجرت تحصیلی به فرانسه در سالهای اخیر مورد استقبال بیشتری قرار بگیرد.

دانشجویان در برخی از بهترین دانشگاههای جهان به این کشور علاقه مند می شوند ، زیرا در فرانسه می تواند زبان فرانسه خود را تمرین یا بهبود ببخشد ، از موزه های معروف بازدید کند و سبک زندگی ”Française” را تجربه کند. 

تحصیلات در فرانسه فرصتی را برای لذت بردن از فرهنگ پیشرفته کشور ، کاوش در شهرهای پویا و گشت و گذار در مناطق زیبای آن فراهم می کند. از پناهگاه روستایی پرووانس ، با دژهای عاشقانه و تپه های خیس خورشید گرفته تا قدم زدن در فضای مجلل شهری پاریس ، مطمئن باشید که رپرتوار خیره کننده محبوب ترین مقصد گردشگری جهان هرگز لحظه ای کسل کننده را رقم نخواهد زد. فرانسه به 13 منطقه متنوع تقسیم شده است که هرکدام جذابیت منحصر به فرد خود را دارند – فکر می کنید روستاهای کارت پستال در جنوب فرانسه ، کوههای پوشیده از برف که در افق مرز فرانسه و ایتالیا قرار دارند و تاکستان های بوردو که در نسیم اقیانوس اطلس خش خش گرفته اند. سالانه 82 میلیون گردشگر برای لذت بردن از غنائم savoir-vivre ، هنر کاملاً خوب “خوب زندگی” فرانسوی ، به اینجا می آیند. چرا با تحصیل در فرانسه ، معماری مجلل ، غذای نفیس و صحنه فرهنگ و هنر در سطح جهانی را برای خود نمونه نمی گیرید؟

شهریه دانشگاه در فرانسه

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه بسته به سطح تحصیلات شما ، قیمت متغیری دارد.

برای برنامه های لیسانس ، متوسط ​​شهریه 2770 یورو در سال است.

برای برنامه های فوق لیسانس متوسط شهریه 3770 یورو در سال است.

جدا از هزینه های تحصیل ، شما همچنین باید 92 یورو به دانشگاه و زندگی دانشجویی پرداخت کنید.

هزینه های تحصیل در سایر مؤسسات آموزش عالی

Grandes ecoles – دانش آموزان خارجی هزینه بیشتری را در گراند اكولها  (مدارس و مؤسسات عالی) پرداخت می كنند ،  که این هزینه حدود 6500 تا 18000 یورو در سال میباشد.

در مدارس بازرگانی ، صرف نظر از سطح مدرک ، هزینه ها بین 3000 تا 10000 یورو در سال است.

مقرون به صرفه ترین دانشگاههای فرانسه

لیست دانشگاه های فرانسه با مقرون به صرفه ترین شهریه را بررسی کنید:

دانشگاه اورلئان – شهریه: 170 – 601 یورو در سال

دانشگاه استراسبورگ – هزینه های تحصیل: 184 – 610 یورو در سال

انستیتوی مهندسی گرنوبل INP. Grenoble Alpes – شهریه: 122 – 470 یورو در سال

دانشگاه بورگوندی – هزینه های تحصیل: 170 – 601 یورو در سال

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دارای رتبه برتر

در اینجا لیستی از میانگین شهریه در دانشگاه های فرانسه با رتبه بالا آورده شده است:

olecole Polytechnique – متوسط ​​شهریه 12000 – 19،850 یورو در سال

دانشگاه پاریس دکارت – متوسط ​​شهریه 170 – 380 یورو در سال

 متوسط ​​هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه

هزینه های کلی زندگی در فرانسه به سبک زندگی شما بستگی دارد ، اما بیشتر از همه به مکان انتخابی شما بستگی دارد ، عمدتا به شهر فرانسه که در آن زندگی می کنید.

متوسط ​​بودجه مورد نیاز برای هر شهر بزرگ فرانسه را بررسی کنید:

پاریس: بین 1200 تا 1800 یورو در ماه (بعضی اوقات شامل محل اقامت ، در صورت انتخاب محل زندگی در سالن دانشجویی)

نیس: بین 900 تا 1400 یورو در ماه

لیون ، نانت ، بوردو یا تولوز: بین 800 تا 1000 یورو

برای بقیه فرانسه ، می توانید با مقادیر کمتری (حداقل 650 یورو) مدیریت کنید

هزینه خوابگاه دانشجویی

قیمت اقامت معمولاً بالاتر از متوسط ​​بین المللی 200 – 300 یورو در ماه است.

گزینه های اصلی اسکان دانشجویان در فرانسه عبارتند از:

سالن های اقامت دانشجویی – به طور متوسط ​​200 یورو در ماه. پاریس با 400 یورو در ماه استثنا است. حدود 13٪ دانشجویان بین المللی در اقامتگاه های دانشجویی زندگی می کنند. این یکی از محبوب ترین گزینه های اسکان در بین دانشجویان است ، اما تقاضا بسیار بیشتر از میزان عرضه است.

اجاره / اشتراک یک آپارتمان – بین 400 تا 700 یورو در ماه (800 یورو در ماه در پاریس) ، در حالی که در شهرهای کوچکتر فرانسه می توانید یک آپارتمان کوچک با قیمت حدود 300 یورو در ماه اجاره کنید.

اگر با شریک زندگی و / یا فرزند خود زندگی می کنید ، قیمت اجاره از 700 تا 1000 یورو در ماه خواهد بود و در صورت انتخاب آپارتمان در مرکز شهر می توانید هزینه بیشتری پرداخت کنید. هزینه های برق (برق ، آب ، اینترنت) 200 یورو دیگر در ماه است.

خانواده میزبان – می توانید نرخ هایی را که فقط 200 یورو در ماه تا حدود 800 یورو در ماه هستند در پاریس پیدا کنید.

دانشجویان بین المللی همچنین به VISALE دسترسی دارند برنامه ای است که به عنوان ضامن عمل می کند. ضامن کسی است که با ارائه مدارک لازم به شما این امکان را میدهد که در خارج از خوابگاه محل سکونتی برای خود اجاره کنید. با این حال ، برنامه VISALE فقط به دانشجویان بین المللی کمک می کند که یک آپارتمان / اتاق را در یک اقامتگاه اجاره کنند.

 هزینه های غذا در فرانسه

غذای فرانسوی خوشمزه ، پیچیده و رایج است که گران است. این ممکن است به این دلیل باشد که فرانسوی ها برای هر وعده غذایی واقعاً ارزش قائل هستند و به نظر می رسد که هنگام غذا خوردن همیشه چیزی را جشن می گیرند. با این حال ، غذا در سراسر فرانسه گران نیست.

یک نفر می تواند انتظار داشته باشد که به طور متوسط ​​حدود 250 تا 300 یورو در ماه برای خرید مواد غذایی در پاریس یا کمتر در استان خرج کند.

هزینه متوسط ​​یک وعده غذایی در کم هزینه ترین رستوران بین 10 تا 15 یورو است. در رستوران های لذیذ ، منوها می توانند قیمت بالاتری داشته باشند.

گزینه مقرون به صرفه تری که می توانید در هر جای فرانسه یک وعده غذایی بخورید ، بیسترو ، شیرینی فروشی و مغازه کرپ است. برخی از بیستروها وعده های غذایی قابل توجهی سرو می کنند و یک کرپ می تواند جای ناهار را بگیرد و قیمت آنها از 5 تا 8 یورو است.

اگر از سوپرمارکت خرید کنید بهترین ارزش را خواهید داشت. ارزانترین سوپرمارکت های فرانسه Leclerc هستند و بعد از آن Géant Casino. مکان های مقرون به صرفه برای صرف شام شامل رستوران های زنجیره ای Courtepaille ، Buffalo Grill یا رستوران های ارزان قیمت در پاریس ، مانند Michy است.

 

 هزینه ی حمل و نقل

یک گذرگاه ماهیانه برای اتوبوس ، مترو یا تراموا معمولاً بین 30 تا 75 یورو است.

همچنین در پاریس تاکسی ها تقریباً ارزان هستند و حدود 1.50 یورو در کیلومتر هستند و شما برای یک سفر کوتاه 7 تا 10 یورو هزینه می کنید.

از طریق برنامه اجاره دوچرخه Vélib می توانید دوچرخه اجاره کنید. در فرانسه ، بوردو دوستانه ترین شهر است.

همچنین می توانید برای سفر به سایر شهرهای فرانسه با هزینه تقریبی 30 یورو از TGV استفاده کنید.

هزینه های اضافی و پس انداز

هزینه های بیمه درمانی بسته به پوشش انتخابی 20 تا 50 یورو در ماه است.

کتابها یا سایر ابزار یادگیری به طور متوسط ​​50 یورو در ماه است.

در صورت خرید کارت مسافرتی بین المللی برای جوانان ، می توانید تخفیف های عمده ای برای بازدید از جاهای دیدنی اطراف فرانسه دریافت کنید.

کمک هزینه تحصیلی و کمک هزینه دانشگاه

بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی توسط برخی از دانشگاهها ، توسط وزارت امور خارجه فرانسه یا سفارت فرانسه  ارائه می شود.

برخی از دانشگاه ها بورس تحصیلی 10،000 یورو در هر سال تحصیلی را به دانشجویانی ارائه می دهند که هنگام پذیرش حداکثر 30 ساله و دارای معیارهای برتری علمی باشند.

وزارت امور خارجه فرانسه بورس تحصیلی را از طریق برنامه بورسیه تعالی ایفل ارائه می دهد ، عمدتا برای دانشجویانی که در دوره های کارشناسی ارشد (1118 یورو در ماه) و دکترا (1400 یورو در ماه) ثبت نام می کنند.

بیشتر کمک هزینه ها بر اساس نیاز مالی به دانش آموزانی که کمتر از 28 سال سن دارند تعلق می گیرد. مبلغی که برای کمک مالی مبتنی بر نیاز اعطا می شود ، به ارزیابی معیارهای اجتماعی بستگی دارد و بین 1606 تا 4600 یورو در سال متغیر است. کمک هزینه مبتنی بر شایستگی از 1800 تا 6100 یورو است. در همان زمان ، افرادی که واجد شرایط دریافت کمک هزینه هستند ، از معافیت یا تخفیف در پوشش خدمات درمانی برخوردار می شوند.

لیست دانشگاه های فرانسه

University QS Rank
PSL Research University 45
Sorbonne University 80
École Polytechnique 93
Telecom ParisTech 188
École Normale Supérieure de Lyon 201
University of Paris Sud 201
École des Ponts ParisTech 251
Aix-Marseille University 301
Université Grenoble Alpes 301
University of Montpellier 301
IMT Atlantique – Graduate Engineering School 351
Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines (UVSQ) 351
Centrale Nantes 401
MINES Saint-Étienne 401
Sciences Po 401
Université Côte d’Azur 401
Université Fédérale Toulouse Midi-Pyrénées 401
University of Bordeaux 401
University of Strasbourg 401
Université de Lyon 501
University Bourgogne Franche-Comté 501
Ecole Centrale de Lyon 601
INSA Lyon 601
Université de Rennes 1 601
Université de Tours 601
Université Lumière Lyon 2 601
Université Paris 1 Panthéon Sorbonne 601
University of Clermont Auvergne (UCA) 601
University of Lille 601
University of Lorraine 601
University of Nantes 601
University of Technology Compiegne 601
University of Caen Normandy 801
University of Rouen Normandy 801
Paris-Saclay University
Université de Paris
Toulouse III – Université Paul Sabatier
University of Burgundy
EHESS – School of Advanced Studies in the Social Sciences
Université Savoie Mont Blanc
University of Poitiers
Angers University
University of Orleans
CIFFOP Institute for Advanced HR Education, Training and Research (Université Paris II Panthéon-Assas)
Toulouse 1 Capitole University
AgroParisTech – Institut des Sciences et Industries du Vivant et de l’Environnement
INSEAD – The Business School for the World
Montpellier SupAgro
Université de Bretagne Occidentale
Université de Haute-Alsace
University of Picardie Jules Verne
University of Evry-Val D’Essonne