هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک

بلژیک کشوری جذاب است که قلب شما را به راحتی تسخیر می کند. چه یک جهانگرد باشید و چه یک دانشجوی بین المللی ، بلژیک با مناظر زیبا ، معماری نفس گیر و محیطی کاملاً چند فرهنگی باعث می شود که واقعاً در خانه خود باشید.

به عنوان یک دانشجو در اینجا ، می توانید از تحصیلات عالی عالی بهره مند شوید ، اما قیمت ها و هزینه هایی که باید در این کشور خارق العاده وافل و شکلات انتظار داشته باشید چیست؟

شهریه دانشگاه در بلژیک

بلژیک به سه منطقه تقسیم شده است:

منطقه فلاندر

بروکسل – منطقه پایتخت

منطقه والون

در دانشگاه های والونیا ، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA باید شهریه های مشخصی را که توسط ARES (آکادمی تحقیقات و آموزش عالی) تعیین شده است بپردازند. هنوز هم این شهریه ها نمی تواند بیش از پنج برابر مبلغی باشد که دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA باید پرداخت کنند.

در منطقه فلاندر ، شهروندان اتحادیه اروپا / EEA و غیر اتحادیه اروپا / EEA نیز باید شهریه های مختلفی را پرداخت کنند ، اما همه آنها از حدود 900 یورو در سال تحصیلی شروع می شوند. اگرچه هزینه های تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA محدود است ، اما برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا / EEA بسته به هر دانشگاه می توانند رشد کنند.

نیازی به نگرانی نیست ، زیرا دانشگاه های بلژیک هنگام محاسبه شهریه منصفانه هستند. اگر بالاتر باشد ، ممکن است به دلیل درآمد دانشجو ، نوع برنامه تحصیل یا کمک هزینه های تحصیلی یا بورس تحصیلی موجود باشد.

 چند نمونه از هزینه های تحصیل در بلژیک عبارتند از:

KU Leuven – شهریه بین 835 – 9،000 یورو در سال

دانشگاه نامور – شهریه بین 835 – 4175 یورو در سال

Vrije Universiteit Brussel (VUB) – شهریه بین 835 – 4500 یورو در سال

دانشگاه لیژ – شهریه متوسط ​​835 یورو در سال

هزینه های زندگی در بلژیک

هزینه های زندگی در بلژیک معمولاً بین 700 تا 950 یورو در ماه متغیر است. در شهرهای بزرگ ممکن است به بودجه بالاتری احتیاج داشته باشید ، اما این امر تا حد زیادی به نوع محل اقامت و عادت های هزینه ای شما بستگی دارد.

در اینجا چند نمونه از متوسط ​​هزینه های زندگی در برخی از شهرهای دانشجویی بلژیک آورده شده است:

آنتورپ: بین 780 تا 1230 یورو در ماه

بروکسل: بین 890 تا 1300 یورو در ماه

جنت: بین 750 تا 1200 یورو در ماه

لوون: حدود 800 و 1300 یورو در ماه

لیژ: حدود 700 و 1100 یورو در ماه

اقامت در بلژیک

قیمت های محل اقامت در مورد سالن های اقامت دانشجویی با میانگین بین المللی مطابقت دارد. با این حال ، وقتی صحبت از بخش خصوصی می شود ، هزینه ها بیشتر است.

در زمینه یافتن محل اقامت در بلژیک شما سه گزینه دارید:

سالن های اقامت دانشگاه – یک اتاق در محوطه دانشجویی می تواند حدود 200 تا 400 یورو در ماه باشد

در بخش خصوصی ، به طور متوسط ​​یک اتاق برای یک دانشجو می تواند حدود 500 یورو در ماه باشد

اجاره / اشتراک یک آپارتمان یا استودیو حدود 600 تا 700 یورو در ماه برای شما هزینه دارد. قیمت آپارتمانهایی که به مرکز شهر نزدیکتر هستند بیشتر است.

همچنین ، قبض های آب و برق را فراموش نکنید! در سالن های دانشجویی محل اقامت ، آنها در قیمت لحاظ می شوند. اگر مکانی خصوصی اجاره کنید ، هزینه برق ، آب ، اینترنت و سایر خدمات ممکن است بین 100 تا 400 یورو در ماه باشد.

 

هزینه های غذا در بلژیک

خرید و خرید از سوپرمارکت و آشپزی در خانه ارزان ترین گزینه در مورد غذا است. به طور متوسط ​​حدود 300 یورو در ماه برای خرید مواد غذایی خود هزینه می کنید. برخی از ارزان ترین سوپرمارکت های بلژیک Lidl ، Aldi و Colruyt هستند.

هر چند وقت یک بار بیرون غذا خوردن تجربه خوبی است و واقعاً ارزش آن را در بلژیک دارد. یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت بین 10 تا 20 یورو است. با قیمت بین 4 تا 16 یورو ، می توانید سوپ ، سالاد ، بشقاب پنیر و گوشت سرد و شیرینی پزی را در رستوران های زنجیره ای Le Pain Quotidien بخورید.

اگر غذاهای دریایی دوست دارید ، باید از شنیدن صحبت های La Mer du Nord / De Nordsee ، سرو کروکت aux crevettes ، escargots de mer (whelks) ، سوپ ماهی ، شاه ماهی ترشی ، ماهی خال مخالی دودی و ماهی قزل آلا ، غذاهای گرم خرچنگ و گوش ماهی هیجان زده شوید. همه با حدود 8 تا 10 یورو.

حمل و نقل در بلژیک

قطارها و اتوبوس ها ارزان ترین و راحت ترین گزینه سفر هنگام زندگی در بلژیک هستند. کارت حمل و نقل عمومی ماهانه برای دانشجویان کمتر از 25 سال 50 یورو در ماه هزینه دارد.

گزینه دیگر اجاره یا خرید دوچرخه دست دوم است. این یک روش عالی برای ورزش ، لذت بردن از هوای تازه و کشف شهر بلژیکی است که در آن زندگی خواهید کرد.

 هزینه های اضافی

در اینجا چند نمونه از هزینه های دیگر هنگام زندگی در بلژیک آورده شده است:

کتاب ها: 35 تا 50 یورو در ماه

سرگرمی: 50 یورو در ماه

بیمه درمانی: 20 تا 30 یورو در ماه

اگر می خواهید کتاب های دست دوم بخرید ، می توانید به دنبال تابلوهای اعلانات در دانشگاه خود باشید ، زیرا برخی از دانشجویان کتاب های خود را با قیمت مناسب می فروشند. همچنین می توانید Stubooks.be را بررسی کنید ، یک بستر آنلاین که دانشجویان در آن کتابهای قدیمی خود را خریداری و می فروشند (فقط به زبان هلندی موجود است).

بورس تحصیلی در بلژیک

برخی از دانشگاه ها ، دولت ، آکادمی تحقیقات و آموزش عالی و سایر آژانس ها یا سازمان های بلژیک بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در بلژیک ارائه می دهند.

در اینجا چند نمونه از بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی آورده شده است:

بورس تحصیلی Master Mind – ارائه شده توسط دولت فلاندر

بورس تحصیلی ARES در بلژیک – برای دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه می آیند

برنامه ارشد مشترک اراسموس موندوس (EMJMD) – برای همه دانشجویان بین المللی ، صرف نظر از کشور مبدا آنها. بورس تحصیلی EMJMD هزینه هایی مانند شهریه ، بیمه و برخی از هزینه های سفر را پوشش می دهد. دانشجویان همچنین برای کل مدت برنامه تحصیلی ماهیانه کمک هزینه دریافت می کنند.

لیست دانشگاه های بلژیک

University QS Rank
KU Leuven 45
Ghent University 123
Université Catholique de Louvain (UCL) 152
University of Antwerp 198
Institute for European Studies – Universite Libre de Bruxelles 201
Vrije Universiteit Brussel (VUB) 201
University of Liège 301
Hasselt University 351
Université de Mons