6 مرحله برای نوشتن یک CV عالی برای برنامه تحصیلات تکمیلی

قوانین نوشتن Curriculum Vitae (CV) برای برنامه کارشناسی ارشد همانند برنامه های شغلی شما نیست. در CV آکادمیک خود ، می خواهید به کمیته پذیرش نشان دهید که مهارت ها و قابلیت هایتان، شما را برای برنامه آنها مناسب می کند.

این نکات به شما کمک می کند CV بی عیب و نقصی را برای استفاده از تحصیلات تکمیلی خود تهیه کنید:

 

 1. چه تفاوتی بین رزومه(Resume) و سی وی(Curriculum Vitae) وجود دارد؟

در حالی که هر دو اسناد شامل یک تاریخچه کوتاه از فعالیت های شما هستند ، یک رزومه بیشتر بر روی دستاوردهای حرفه ای تمرکز دارد ، در حالی که یک CV موفقیت های علمی شما را برجسته می کند. در نتیجه ، اکثر برنامه های کارشناسی ارشد CV شما را درخواست می کنند. استثنا اصلی این است که وقتی شما برای MBA اقدام می کنید ، در این صورت اکثر دانشگاه ها رزومه شما را درخواست می کنند.

 1. بر سوابق تحصیلی خود تمرکز کنید

یک قانون طلایی در CV برنامه تحصیلات تکمیلی ، تأکید بر موفقیت های علمی شما نسبت به موفقیت های حرفه ای است. شما قطعاً باید به تجربه حرفه ای اشاره کنید ، اما باید در مورد تحصیلات خود جزئیات بیشتری ارائه کنید.

علاوه بر ذکر مدرک دانشگاهی و محل مدرک تحصیلی که کسب کرده اید و زمان فارغ التحصیلی ، باید برخی از مرتبط ترین دوره هایی را که گذراندید و جوایز علمی را که کسب کرده اید – به ویژه موارد مرتبط با رشته تحصیلی خود ذکر کنید.

خواندن
5 نکته برای نوشتن توصیه نامه عالی

اما از توصیفات خود غافل نشوید! هر ورودی در CV شما فقط باید حاوی جزئیات لازم در دو تا چهار bullet points باشد.

 

 1. کار داوطلبانه و کارآموزی بیش از آنچه فکر می کنید اهمیت دارد

دوره های کارورزی یا کار داوطلبانه به کمیته پذیرش نشان می دهد که علایق شما چیست ، اما همچنین به دلایلی غیر از سود فوری مالی ، مایلید سخت کار کنید. اگر می خواهید زمینه های موضوعی دانشگاهی را تغییر دهید ، کار داوطلبانه یا کارآموزی می تواند به شما کمک کند تا شکاف بین رشته فعلی و تخصص مورد نظر خود را برطرف کنید.

در اینجا شما باید بر توصیف آنچه انجام داده اید تمرکز کنید ، نه بر آنچه فکر می کنید در مورد شما می گوید. اطلاعات لازم را برای کمیته پذیرش فراهم کنید تا نتیجه گیری خود را انجام دهند.

آنچه کمیسیون های پذیرش را تحت تأثیر قرار می دهد ، تجربه تدریس است ، زیرا این نیمی از کارهای دانشگاهی است. بنابراین حتماً داوطلبانه ، کارآموزی یا موقعیت پولی را که در آن معلم یا دستیار تدریس بودید ، برجسته کنید.

 

4- از زبان قدرتمندی استفاده کنید و ساختاری واضح داشته باشید

طول ایده آل CV  بین 1 تا 2 صفحه است(برای مقطع PhD تا 4 صفحه). نتیجه؟ CV محل هدر دادن کلمات و افزودن جملات بی معنی نیست. شما باید کلمات خود را با دقت انتخاب کنید تا در فضای محدود چیزهای زیادی راجع به دستاوردهای شما بیان کند.

مراقب کلیشه های اینترنتی گرفته شده از الگوهای CV یا مثالهایی باشید که فقط به کمیته پذیرش می گوید مقاله ای درباره نحوه نوشتن CV خوانده اید. این شامل واژه هایی مانند “جزئیات گرا” است که کمیته پذیرش قبلاً بارها آنها را شنیده است.

ساختار نیز یک ویژگی مهم CV برنامه تحصیلات تکمیلی شما است که باید شامل موارد زیر باشد:

 • یک سرصفحه با نام و اطلاعات تماس شما
 • بخشهایی با عناوین مشخص برای تأکید بر محتوای فنی “تجربه کاری مرتبط” ، “مناطق مورد علاقه علمی” ، “مهارت ها و فنون آزمایشگاهی”
 • توصیفات (معمولاً به صورت bullet points)
 • مدخل ها به ترتیب زمانی معکوس (از جدیدترین به قدیمی ترین)
خواندن
پادفک(podfak)چیست؟

 

5- مواردی که باید در CV آکادمیک خود بگنجانید

 • علایق پژوهشی: آنها نشان می دهند که شما به همان موضوعاتی که برنامه روی آنها تمرکز دارد ، اهمیت می دهید
 • تحصیلات: لیست زمانی از بالا به پایین (ذکر معدل های مربوطه)
 • انتشارات: برای هر مقاله یک پیوند اضافی در نظر بگیرید تا کمیسیون بتواند نمونه هایی از نوشته های شما را داشته باشد
 • افتخارات و جوایز: فقط موارد قابل توجه مانند بورس تحصیلی را ذکر کنید
 • تجارب تدریس: علاقه خود را به زندگی / شغل آکادمیک نشان دهید
 • تجارب کاری: تجربیات شغلی مربوطه خود را (در صورت وجود) ذکر کنید
 • مهارت های رایانه ای: مهارتهایی را که تسلط دارید و ممکن است برای برنامه شما لازم باشد ذکر کنید
 • مهارت های زبانی: نمرات آزمون زبان خود را ذکر کنید (TOEFL ، GRE و غیره)
 • عضویت ها: اگر عضوی از سازمان خاصی هستید که با آنچه می خواهید مطالعه کنید مرتبط باشید

6-تصحیح مقاله ضروری است

CV شما “کارت ویزیت” شماست. هر آنچه را که قرار می دهید باید به شیوه ای دقیق و صیقلی ارائه شود. این بدان معنی است که آن را برای هر برنامه تطبیق داده و ویرایش کنید تا مطمئن شوید که شما را در بهترین حالت ممکن نشان می دهد.

 

آنچه در مورد CV دانشگاهی وجود دارد

مهمترین نکته ای که شما باید در مورد CV خود برای کارشناسی ارشد خود بدانید این است که باید چگونگی درک دستاوردهای خود را بیان کند. CV معمولاً همراه با توصیه نامه های دانشگاهی است که در آن اساتید بیشتر به آنچه انجام داده اید و مهارت های خود اطمینان می دهند.

به همین دلیل است که شما نباید CV را فقط به عنوان یک چیز ساده در نظر بگیرید بلکه باید وقت بگذارید و در مورد آنچه قبلاً انجام داده اید و آنچه در این مورد قابل توجه است تأمل کنید. اگر به برنامه خود اعتقادی ندارید ، چگونه می توانید از دیگران انتظار داشته باشید که چنین کاری انجام دهند؟