شرایط پذیرش برای یک مدرک کارشناسی ارشد در خارج از کشور می تواند از برنامه ای به برنامه دیگر متفاوت باشد ، اما خوشبختانه شباهت های زیادی نیز وجود دارد ، چه شما می خواهید در ایالات متحده آمریکا ، چین ، آلمان یا هرجای دیگر جهان تحصیل کنید.

هدف از دریافت هزینه درخواست ، عکس ها و کپی شناسنامه کاملاً واضح است. دانشگاه باید بتواند شما را بشناسد و درخواست شما را بپذیرد. با این حال ، سایر الزامات رایج ممکن است تعیین کند که آیا شما در مقطع مورد نظر خود قبول می شوید یا نه.

این به این دلیل است که عناصر زیادی وجود دارند که می توانند در تصمیم دانشگاه ها تأثیر بگذارند ، که در لیست شرایط پذیرش وجود ندارد.برای کمک به شما برای فهمیدن اینکه در ذهن کمیسیون پذیرش دانشگاه چه میگذرد ، می خواهیم هر یک از اسناد مهم مورد نیاز را معرفی  و به شما اطلاعاتی در مورد انتظارات دانشگاه ها در صورت نیاز به آن ارائه دهیم.

بنابراین مدارک اصلی که دانشگاه های بین المللی در طی مراحل درخواست از شما انتظار دارند:

کپی مدارک تحصیلی قبلی شما

در برنامه کارشناسی ارشد خود برای دانشگاه خارج از کشور از شما خواسته می شود که کپی های تأیید شده دیپلم فارغ التحصیلی قبلی خود را به انگلیسی ترجمه کنید. در حالی که بیشتر برنامه های کارشناسی ارشد مدرک کارشناسی نیاز دارند ، در برخی از برنامه هامدارک فارغ التحصیلی دبیرستان نیز درخواست می شود.

دانشگاه ها برای اینکه اطمینان حاصل کنند که شما در آن مقطع شرکت کرده اید و آن را گذرانده اید ، به این مدارک نیاز دارند.

با این حال ، این مدارک معمولاً شامل اطلاعاتی در مورد موسسه آموزشی که در آن شرکت کرده اید ، معدل (GPA) ، نمرات نهایی یا پایان نامه کارشناسی شماست.

هیئت پذیرش دانشگاه اعتبار دانشگاهی را که از آن فارغ التحصیل شده اید در نظر می گیرد ، اما همچنین معدل و نمرات شما از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

اگر نمرات امتحان نهایی / پایان نامه خوبی داشته باشید ، آنها می دانند که تحصیلات خود را جدی گرفته اید و توانایی تحصیلی بالایی را دارید. اما نگران نباشید ، اگر نمرات بالایی نداشته باشید ، رد صلاحیت نمی شوید. روش های زیادی وجود دارد که می توانید نظر کمیته پذیرش را بدست آورید: فعالیت های داوطلبانه ، انگیزه قوی و منابع خوب نیز بسیار زیاد است.

ریز نمرات علمی از تحصیلات لیسانس شما

ریز نمرات دانشگاهی جزئیات کاملی در مورد دوره ها و ماژول هایی که در سطح کارشناسی خوانده اید و نمرات دریافت شده به دانشگاه می دهد. دانشگاه ها انتظار دارند که این رونوشت ها کپی رسمی باشد و نه عکس صفحه یا صفحه چاپ شده.

خواندن
تفاوت های انگیزه نامه ،بیانیه هدف،بیانیه شخصی و کاور لتر در چیست؟

ریزنمرات تحصیلی از اهمیت برخوردار است زیرا دیدن اینکه چه دوره هایی را گذرانده اید می تواند به دانشگاه ها کمک کند تا تصمیم بگیرند که آیا مهارت و مهارت لازم را برای دوره کارشناسی ارشد که درخواست می کنید دارید یا خیر.

در همان زمان ، آنها می توانند ببینند که در کدام موضوعات عملکرد بهتری داشته اید و کدام موضوعات “نقاط ضعف” هستند که باید آنها را بهبود ببخشید. به همین دلیل مهم است که شما در دوره های کارشناسی نمرات بالاتری داشته باشید که بیشتر مربوط به برنامه کارشناسی ارشد شما انتخاب شده باشد.

بیایید مثالی بزنیم. بگویید شما از لیسانس علوم سیاسی فارغ التحصیل شده اید و می خواهید در رشته روابط بین الملل کارشناسی ارشد بخوانید. اگر دوره های روابط بین الملل مانند حقوق بین الملل یا مطالعات اروپا را دنبال کنید و نه دروس مانند سیاست داخلی ، کمیسیون درخواست بیشتر مورد علاقه شما خواهد بود.

اثبات مهارت زبان

هنگام اقدام به گرفتن مدرک در خارج از کشور ، این احتمال وجود دارد که شما به زبان انگلیسی یا یک زبان خارجی معروف دیگر (آلمانی ، فرانسوی و غیره) تحصیل کنید. به همین دلیل ، دانشگاه ها باید بدانند که زبان مانعی در تحصیل شما نخواهد بود. که شما قادر به درک و استفاده از آن زبان در سطح دانشگاهی هستید.

برای دانشگاههای کارشناسی ارشد انگلیسی تدریس شده به طور معمول به گواهینامه های زبان رسمی مانند TOEFL ، IELTS ، C1 Advanced و غیره نیاز دارند. وقتی آنها نمره خاصی می خواهند ، به این معنی است که آنها واقعاً انتظار دارند که شما این نمره را داشته باشید. هرچه نمره بالاتر باشد ، آنها اطمینان بیشتری می یابند که بر مهارت های انگلیسی تسلط دارید.

همچنین موردی وجود دارد که تا زمانی که لیسانس شما انگلیسی تدریس می شود ، دانشگاه ها مدرک زبان نمی خواهند. در این صورت ، آنها به هر دوره انگلیسی زبان که در متن سوابق شما وجود دارد ، مانند “ Academic English ” توجه خواهند کرد.

انگیزه نامه یا بیانیه هدف

بسیاری از دانشجویان درباره نیاز به درج بیانیه هدف یا انگیزه نامه در برنامه خود گیج می شوند. انگیزه نامه و بیانیه هدف بسیار شبیه به هم هستند ، اما یک چیز نیستند. برای کسب اطلاع بیشتر در مورد این دو می توانید

خواندن
اصطلاحات کاربردی که لازم است دانشجویانی که اپلای می کنند بدانند!

مقاله موجود در سایت را مطالعه کنید.

با این حال ، هر دو مدارک باید در زمینه سوابق و دلایل درخواست برای گرفتن مدرک خاص متمرکز باشد. به طور معمول ، آنها باید به وضوح ساختار یافته و خوب نوشته شده باشند ، اما نه چندان طولانی (داستان زندگی خود را برای دانشگاه تعریف نکنید) سعی کنید آن را به 1-2 صفحه محدود کنید.

این چیزی است که اکثر دانشگاهها انتظار دارند شما در انگیزه نامه / بیانیه هدف قرار دهید:

  • چرا می خواهید آن برنامه خاص را در دانشگاه آنها انجام دهید و چگونه با این برنامه آشنا شده اید.
  • چه چیزی شما را در مورد محتوای برنامه مورد توجه قرار می دهد و چه چیزی آن را به بهترین گزینه مطالعه برای شما تبدیل می کند.
  • چه عامل خاصی شما را متقاعد به انتخاب آن برنامه کرد (شهرت ، استادان ، گزینه های استخدام و غیره)
  • تحصیلات قبلی شما با استادی که می خواهید دنبال کنید مطابقت دارد. اگر با هم مطابقت ندارند ، باید استدلال کنید که چرا می خواهید زمینه های موضوعی را تغییر دهید.
  • هدف شما بعد از فارغ التحصیلی برای چه شغلی است و این مدرک چگونه با برنامه شما متناسب است.

در حالی که بیانیه هدف و انگیزه نامه مشابه یکدیگر هستند ، اما تفاوت ظریفی بین آنها وجود دارد.

با انگیزه نامه ، دانشگاه ها انتظار دارند که شما بیشتر روی چگونگی ارتباط برنامه آنها با سوابق و برنامه های شغلی خود تمرکز کنید. همچنین ممکن است بخواهند شما بیان کنید که این دوره یا تخصصی است که می خواهید در دوره کارشناسی ارشد خود روی آن تمرکز کنید.

با بیان هدف ، دانشگاه ها انتظار دارند شما در مورد اینکه چه کسی هستید ، آنچه تاکنون در سفر آکادمیک و شغلی ، علایق و اهداف شغلی شما تأثیرگذار بوده است صحبت کنید. به عبارت دیگر ، این یک سند شخصی تر است و فرصت شما برای درخشش در برنامه شماست.

توصیه نامه

توصیه نامه اجازه می دهند دیگران به جای شما صحبت کنند. به طور معمول ، آنها شواهد اضافی در مورد توانایی شما محسوب می شوند که شما با موفقیت می توانید مقطع کارشناسی ارشد را که درخواست می کنید به پایان برسانید.

خواندن
نوشتن بیانیه شخصی یا SOP مناسب برای کارشناسی ارشد یا دکترا

اگر فقط ملزم به ارسال نامه از اساتید هستید ، این نامه ها بر مهارت ها و موفقیت های علمی شما متمرکز هستند. اگر شما مجبور به ارائه نامه مرجع از کارفرمایان هستید یا مجاز به آن هستید ، دانشگاه ها انتظار دارند که این نامه مهارت های مربوط به استاد شما را منعکس کند.

به عنوان مثال ، اگر متقاضی دریافت مدرک علوم کامپیوتر هستید ، داشتن یک نامه مرجع از سرپرست خود در یک شرکت فناوری به جای نامه مرجع از کارفرمایی که در آن در خدمات مشتری کار می کنید ، ارزش بیشتری دارد.

اطمینان حاصل کنید که توصیه نامه را از قبل بخواهید تا به موقع به دانشگاه برسد.

شرح پروژه یا نمونه کارها(portfolio)

شرح پروژه یا نمونه کارها فقط برای برنامه های بسیار تخصصی مانند Master of Research یا Master of Science مورد نیاز است.

نمونه کارها(portfolio) برای برنامه های کارشناسی ارشد در زمینه های هنری ، طراحی و معماری مورد نیاز است. دانشگاه ها انتظار دارند این نمونه کارها تجربیات شما ، وصد البته ، استعداد شما در زمینه تحصیل شما باشد. آنها همچنین به مشتریان و نوع پروژه هایی که انجام داده اید ، بررسی می کنند.

وقتی متقاضی برنامه ای هستید که با پایان نامه تحقیق به پایان می رسد ، شرح پروژه لازم است. این شرح پروژه باید شامل موارد زیر باشد:

  • شما در مورد چه چیزی تحقیق می کنید و چرا
  • در حال حاضر وضعیت تحقیق در مورد آن موضوع چگونه است
  • چگونه می خواهید تحقیقات خود را انجام دهید
  • چه یافته هایی را انتظار دارید و چگونه تحقیقات شما به مجموعه دانش موجود می افزاید

رزومه(CV)

CV کارت ویزیت شماست. دانشگاه ها علاقه ای به توصیف دقیق همه مشاغل و فعالیت های فوق برنامه شما ندارند ، اگرچه شما باید حتما آنها را وارد کنید. آنها می خواهند ببینند که چگونه تجربه شما با برنامه ای که می خواهید مطالعه کنید مطابقت دارد یا علاقه شما را نشان می دهد.

به همین دلیل ، شما باید بر روی درج مقالات دانشگاهی منتشر شده در CV خود ، و کار (با حقوق یا پرداخت نشده) در گروه های دانشگاهی و غیره تمرکز کنید.

به عنوان مثال ، اگر متقاضی دریافت مدرک روانشناسی هستید ، اگر دوره کارآموزی را در بیمارستان ها گذرانده اید ، یا اگر مطالعه ای را در یک مجله معتبر منتشر کرده اید ، کمیته را تحت تأثیر قرار می دهید.