در کنار مطالب معمول برنامه دانشگاه – مدرک دانشگاهی ، ریزنمرات ، CV و توصیه ها – برنامه های تحصیلات تکمیلی و دکتری همیشه هنگام درخواست ورود به دانشگاه های خارج از کشور ، باید “بیانیه شخصی” را درج کنید. اما به هر حال بیانیه شخصی چیست؟ چرا مهم است؟ و چگونه می توان بیانیه شخصی خوبی برای درخواست تحصیلات تکمیلی خود نوشت؟

 

SOP چیست؟

به این فکر کنید که گویی در حال محاکمه هستید و کمیته پذیرش دانشگاه هیئت منصفه است. به جز در این مورد ، شما سعی در اثبات بی گناهی خود در قبال یک جرم ندارید. شما به سادگی می خواهید اثبات کنید که شما کاندیدای کاملی هستید که باید در یک برنامه کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه مورد نظر خود پذیرفته شوید.

برای انجام این کار ، شما باید یک مقاله کوتاه با مثالها و شواهد مشخص در مورد تجربه و انگیزه خود بنویسید ، همه اینها نشان می دهد که شما چه دانشجو هستید و چرا برای درجه انتخابی مناسب هستید.

هدف از اظهارات شخصی شما جلب نظر کمیته پذیرش دانشگاه است تا شما را بهتر بشناسند. این موقعیت کمک می کند تا شما به بهترین شکل ممکن اهداف آینده خود را از نظر تحصیلی و  شغلی با آنها درمیان بگذارید.

اظهارات شخصی شما باید به سوالاتی مانند این پاسخ دهد:

اگر برنامه را دنبال کنید ، چه سهمی برای جامعه دارید؟

چرا برنامه ای که شما درخواست می کنید مناسب است؟

چرا این برنامه با توجه به شخصیت و مطالعات قبلی شما مرحله بعدی منطقی است؟

افرادی که بیانیه شخصی شما را می خوانند به همان اندازه که شما با خواندن بیانیه خود متقاعد می شوید، را متقاعد می کنند. به همین دلیل بسیار مهم است که ابتدا این سوالات  را برای خود پاسخ دهید و اطمینان حاصل کنید که با پاسخ ها راحت هستید.

 

چه مطالبی را در SOP  ذکر نکنیم؟

شما نباید بیانیه شخصی مربوط به درخواست دانشگاه خود را با یک جمله برای درخواست شغلی اشتباه بگیرید. این بیشتر به شما و چگونگی انطباق دانشگاه در برنامه های شما است تا اینکه چرا دانشگاه عالی است و شما نمی توانید بدون آن زندگی کنید.

همچنین استفاده از متن خود برای تحت تأثیر قرار دادن کمیته درخواست ایده خوبی نیست. مواردی را بنویسید که فکر می کنید می خواهند بشنوند. فقط داستان خود را برای آنها بازگو نکنید ، معتبر باشید و به آنها فرصت دهید یک شخص را بشناسند ، نه فقط مجموعه ای از دستاوردها.

صحبت از این موارد است: فقط اسناد درخواست خود را در بیانیه شخصیتان ارائه نکنید. نامه شما نباید فقط تکرار اطلاعات باشد ، بلکه باید نقشه ای باشد که تمام کارهایی را که انجام داده اید در کنار هم قرار داده و معنای شخصی به آن دهد.

 

سرانجام ، اظهارات شخصی شما مقاله علمی یا مجله شما نیست. آن را حرفه ای نگه دارید ، اما یک شخص باشید. فقط خود را همانطور که برای یک فرد کاملاً غریبه نشان می دهید ارائه دهید ، اما صمیمی باشید. شما می توانید صریح باشید ، اما برخی موارد را کنار بگذارید ، زیرا آن شخص را به اندازه کافی نمی شناسید.

 

چگونه می توان SOP را شروع و پایان داد؟

نکته اصلی این است که از همان ابتدا توجه خواننده خود را جلب کنید. اما چطور؟

با مدرکی که به آن علاقه دارید شروع کنید و سپس زمینه را برای دلیل تحصیل آن تنظیم کنید. در دو جمله توضیح دهید که به چه چیزی علاقه دارید و چگونه به آن علاقه مند شدید! در دو جمله بعدی ، مروری بر سابقه خود در این زمینه داشته باشید! اکنون با آنچه قصد دارید با تحصیلات تکمیلی خود انجام دهید ، نتیجه گیری کنید!

خواندن
تفاوت های انگیزه نامه ،بیانیه هدف،بیانیه شخصی و کاور لتر در چیست؟

 

اطمینان حاصل کنید که توجه خواننده را از پاراگراف ابتدایی جلب کرده و دقیقاً آنچه را که از ابتدا باید بدانند به او بگویید.

 

به آن مانند ” آسانسور” خود فکر کنید: قبل از سوار شدن در آسانسور ، یکی از اعضای کمیته را می گیرید. با آنها به آسانسور قدم می گذارید و بین طبقه پایین و طبقه ای که در آن پیاده می شوند ، باید آنها را متقاعد کنید که چرا انتخاب درستی هستید.

 

برنامه ریزی زمان خود برای نوشتن SOP

اظهارات شخصی شما چه مدت باید باشد؟ و چقدر باید برای نوشتن آن سرمایه گذاری کنید؟

اظهارات شخصی عموماً کوتاه هستند: تقریباً 700 کلمه 1-2 صفحه با این حال ، باید توجه ویژه ای داشته باشید تا مطمئن شوید که برای اشتباهات دستور زبان ، هجی یا علائم نگارشی کاملاً خوب نوشته شده و ویرایش شده است. هر جمله باید به دقت تفکر شود ، و هر کلمه باید در بیان هدف کلی شما نقش داشته باشد.

چند هفته به خود فرصت دهید تا در مورد آنچه می خواهید بگویید (و چگونه می خواهید آن را بگویید) فکر کنید. همچنین باید وقت بگذارید تا اظهارات خود را برای هرگونه اشتباه فاحش بررسی کنید. آن را برای یک همکار ، استاد پایان نامه خود ، یک دستیار تدریس یا ویرایشگر کپی محله دوستانه خود ارسال کنید تا آنها بخواهند برای وضوح بیشتر آن را جستجو کنند.

 

در مورد آنچه شما را به سمت درخواست این برنامه سوق داده است تأمل کنید. برخوردی که با یک محقق خاص داشتید ، دوره الهام بخشی که گذراندید ، لحظه ای مهم در طول تحصیل – در CV شما جایی برای این نوع موارد وجود ندارد ، اما حداقل بیانیه شخصی شما فضا را برای اشتراک این تجربیات شخصی فراهم می کند .

پیش از رسیدن به نسخه نهایی که برای ارسال آماده است ، چند پیش نویس را مرور کنید. انتظار معجزه نداشته باشید! شما نمی توانید یک آخر هفته نسخه نهایی خوبی داشته باشید.

همه اینها زمان بر است. بنابراین در ابتدا نوشتن SOP خود را شروع کنید.

 

در مورد برنامه مورد نظر خود تحقیق کنید

بخشی از تحقیقات پس از تحصیلات تکمیلی (به ویژه در مقطع دکترا) اثبات این موضوع است که شما رشته مورد نظر خود را درک می کنید. و روشهایی برای اثبات میزان آشنایی شما با دانشمندانی که در آن منطقه کار می کنند وجود دارد.

 

در بیانیه شخصی خود ، نشان دهید که در مورد برنامه واقعی که درخواست می کنید فکر کرده اید. به آنها نگویید که به دانشگاه آنها مراجعه کرده اید زیرا این دانشگاه عالی ترین دانشگاه است یا در شهری است که دوست دارید در آن زندگی کنید.

تقریباً در هر وب سایت گروه دانشگاه جزئیات مربوط به هر یک از اعضای هیئت علمی وجود دارد – آنچه در آنها تخصص دارند و آنچه منتشر کرده اند. از این اطلاعات به نفع خود استفاده کنید. نشان دهید که علایق شما با کسانی که قبلاً در آن بخش کار می کنند همسو است و تحقیقات شما خانه راحتی را در آنجا پیدا می کند. سپس ، یک یا دو جمله در مورد آن در بیانیه شخصی بگنجانید: “من با پروفسور X تماس گرفته ام ، که موافقت کرده است بر تحقیقات من در دوره تحصیلات تکمیلی نظارت کند.”

اجتناب از کلیشه های بی فایده ، ناخواسته و بسیاری از جزئیات

چگونه خواننده را درگیر نامه خود می کنید؟ اظهارات شخصی شما فرصتی برای ابراز وجود است ، اما اتلاف وقت کمیته پذیرش یک گناه بزرگ محسوب می شود.

خواندن
پادفک(podfak)چیست؟

نویسندگان آماتور در دام مقدمه های بیش از حد و غیرضروری قرار می گیرند. به نظر می رسد چیزی شبیه به این است: “از ابتدای زمان ، بشر از اصول ریاضیات برای اندازه گیری اشیا در جهان استفاده کرده است”.

به عنوان یک قانون کلی برای نوشتن خوب ، این نوع گفته ها ، صریحاً ، بی فایده و آزار دهنده است. شخصی که این جمله را می خواند فکر می کند شما یا سعی در پر کردن فضا دارید یا فقط سعی در خودنمایی دارید. اعضای کمیته فقط در تلاشند اطلاعاتی در مورد شما پیدا کنند که به آنها اجازه می دهد در مورد مناسب بودن برنامه تصمیم بگیرند. آخرین کاری که می خواهید انجام دهید خسته کردن آنها با ناخواسته های غیر ضروری است.

 

 

داستان زندگی خود را فقط در صورتی اضافه کنید که به SOP شما مطالب مفیدی اضافه شود

دانشجویانی که اظهارات شخصی خود را می نویسند ، همیشه وسوسه می شوند که داستانهایی از تاریخ شخصی خود را ارائه دهند. اما اگر این هدف را که نشان می دهید برجسته نکند ، می توانید این نوع اطلاعات را کنار بگذارید.

 

به عنوان مثال ، اگر برای برنامه کارشناسی ارشد در ادبیات انگلیسی اقدام می کنید ، می توانید بخش “من از زمانی که یاد گرفتم چگونه بخوانم” عاشق خواندن کتاب بودم “را کنار بگذارید. این نوع اظهارات شما را از متقاضیان دیگر متمایز نمی کند.

به همین ترتیب ، اگر متقاضی تحصیل در دانشکده پزشکی هستید ، نیازی نیست که درمورد چگونگی “همیشه می خواستید به مردم کمک کنید” یا اینکه “از 7 سالگی به پزشک بودن علاقه داشته ام” اظهاراتی را درج کنید.

با این حال ، جنبه های اصلی تاریخ شخصی شما وجود دارد که در اینجا مفید خواهد بود:

 • در مورد آن زمان که شما کارآموزی گذراندید و آنچه از این تجربه کاری بدست آورده اید صحبت کنید.
 • درباره پروژه تحقیقاتی مهم خود و آنچه در مورد خود کشف کرده اید صحبت کنید.
 • درباره هرگونه انتشارات ، سخنرانی های کنفرانس یا دستیاری که انجام داده اید و آنچه را که به شما آموخته اند ، صحبت کنید.

این نوع جزئیات بسیار مشخص تر هستند ، به خصوص اگر بین این تجارب و آنچه در برنامه تحصیلات تکمیلی خود انجام می دهید ، ارتباط مستقیم وجود داشته باشد. اینها مواردی است که شما را از سایر متقاضیان متمایز می کند.

برای 10 برنامه مختلف از SOP مشابه استفاده نکنید

یک اشتباه که متقاضیان معمولاً مرتکب می شوند این است که فکر می کنند وقتی متقاضی برنامه های تحصیلی متعددی هستند ، فقط باید جزئیات یکسان را که به همان شیوه نوشته شده است ، به 5 یا 10 دانشگاه مختلف ارسال کنند. من شنیده ام که مشاوران و مربیان توصیه می کنند برای هر یک از آنها “نوشتن یک بیانیه شخصی” و “تغییر نام دانشگاه” مشکل شما را حل می کند.این یک اشتباه بزرگ است!

 

اول اینکه ، هر برنامه دارای سوالات منحصر به فرد خود است که می خواهد در بیانیه شخصی شما پاسخ داده شود.

 • برخی از آنها فعالیتهای فوق برنامه ای را که در آنها شرکت کرده اید می خواهند
 • برخی می خواهند یک پیشنهاد واضح برای پروژه شما داشته باشند
 • برخی می خواهند شما فقط توضیح دهید که چرا برای دانشگاه آنها درخواست می دهید
 • برخی می خواهند ببینند که در مورد شما و تحقیقاتی که انجام می دهید چه چیزی خاص است
خواندن
5 نکته برای نوشتن توصیه نامه عالی

کمیته پذیرش می توانند به راحتی بفهمند چه زمانی از همان SOP قدیمی استفاده کرده اید و آن را بدون تأمل برای آنها ارسال کرده اید. درعوض ، شما باید یک بیانیه شخصی خوب داشته باشید که منحصر به فرد و  متناسب با هر برنامه باشد. برخی از اطلاعات با هم همپوشانی دارند ، اما بسیاری از آنها با هم همخوانی ندارند.

دلیل دیگر برای جلوگیری از این روش این است که اغلب به اشتباهات و اشتباهات شرم آور در بیانیه شخصی ختم می شود. احتمالاً هر کمیته پذیرش می تواند زمانی را در آخرین چرخه درخواست به یاد بیاورد که دانشجوی متقاضی دانشگاه نورث وسترن گفت: “افتخار است که امسال در UCLA پذیرفته شویم.”

خطاهایی از این دست هنگامی بروز می یابد که متقاضی تصمیم بگیرد از الگوی مشابهی برای هر دانشگاهی که متقاضی است استفاده کند. ساده ترین و مطمئن ترین راه برای جلوگیری از چنین خطای فاحشی نوشتن بیانیه قوی جدید برای هر دانشگاه است (از این رو اولین توصیه ما: به خودتان وقت اضافی زیادی بدهید).

 

چه چیزهایی را باید در بیانیه شخصی خود بگنجانید؟

 • توضیحی در مورد اینکه چرا می خواهید دوره را بخوانید (انگیزه شما چیست و این مدرک در برنامه های بلند مدت شما چگونه قرار می گیرد. مبهم یا خیلی خاص نباشید.)
 • ثابت کنید شما شخص مناسبی برای این دوره هستید ( تحقیق خود را در مورد آنچه برنامه ارائه می دهد و آنچه از شما انتظار می رود انجام دهید و نشان دهید که چگونه شرایط را متناسب دارید.)
 • در مورد فعالیت های فوق برنامه خود صحبت کنید – نشان دهید که چگونه این فعالیت ها بر شما تاثیر گذاشته اند. فقط آنها را لیست نکنید. نشان دهید که چگونه همه آنها در کنار هم قرار دارند – و چگونه مسیری را که می خواهید طی کنید مشخص کرده اند.
 • از مواردی که برای شما الهام بخش بوده استفاده کنید – کتابها ، وبلاگ ها یا فیلم ها و سخنرانان الهام بخش ، مجلات علمی که خوانده اید و همچنین فیلم ها یا مستندهای مرتبط آیا واقعاً معلمین یا مربیان تأثیری در زندگی شما داشته اند؟
 • تجربیات مربوطه را درج کنید – چه چیزی علاقه شما را به این موضوع بیشر می کند. این ممکن است یک برنامه داوطلبانه ، کار تابستانی ، کارآموزی ، بازدید از مکانهایی باشد که احساس شما را تحت تأثیر قرار دهد. این درجه چه تاثیری در آینده شغلی و اهداف شخصی شما دارد؟ – اجازه دهید کمیته ببیند که چگونه برنامه مطالعه شما با داستان کلی و آینده شما متناسب است.
 • در چه کاری خوب هستید؟ – تا به امروز چه مهارت هایی را پرورش داده اید و می خواهید چه چیزی را بیشتر پرورش دهید؟ چگونه این برنامه به شما کمک می کند مهارت های جدید را توسعه دهید؟ این نشان می دهد که شما یک یادگیرنده متعهد هستید و می خواهید به پیشرفت خود ادامه دهید. از مهارت های کلی و کلیشه ها پرهیز کنید. روی مهمترین موارد برنامه تمرکز کنید و مثالهای مشخصی بزنید.