یک انگیزه نامه موفق برای تحصیل در مقاطع مختلف خود بنویسید

بخش مهمی از روند درخواست برای کارشناسی ارشد در یک دانشگاه بین المللی انگیزه نامه (motivation letter) است که شما باید بنویسید. اما چگونه می توان بهترین انگیزه نامه را نوشت؟ و به هر حال چرا اینقدر مهم است؟

یک نامه کاملاً عالی می تواند عاملی تعیین کننده در تضمین جایگاه شما در برنامه کارشناسی ارشد و یا دکترا مورد نظر باشد. احتمالاً شخصی ترین سند برنامه شما است. بنابراین ، نوشتن یک انگیزه نامه اصلی برای استاد شما وظیفه ای است که نباید به راحتی آن را تصور کرد.

این مقاله به چند نکته اساسی برگرفته از تجربیات شخصی متمرکز است ، و امیدوارم در کمک به شما برای نوشتن یک انگیزه نام خوب مفید باشد. اما اولاً ، انگیزه نامه به هر حال چیست؟

انگیزه نامه برای درخواست دانشگاه چیست؟

انگیزه نامه روشی برای شماست که توضیح دهید چرا برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا و دانشگاهی که متقاضی هستید مناسب هستید. این فرصتی است که شما می توانید انگیزه خود را برای استفاده و تجربه ای که شما را به این تصمیم سوق داده است ، به روشی شخصی توصیف کنید. نحوه نوشتن انگیزه نامه شما ممکن است تفاوت بین پذیرفته شدن یا رد شدن را ایجاد کند ، خصوصاً برای دانشگاه هایی که دارای استانداردهای بالا هستند.

نوشتن انگیزه نامه فقط یک تشریفات نیست. کمیته های پذیرش نامه را بسیار جدی می گیرند ، زیرا این امر تعهد و اهداف متقاضی را نشان می دهد. کیفیت نامه شما شخصیت ، اهداف و جاه طلبی های شما را نمایان می کند. با ارائه یک انگیزه نامه ، کمیته پذیرش به شما این فرصت را می دهد تا با یک سند کوتاه که در آن بینش های مرتبط و جالب در مورد خود ارائه میدهید ، خود را ثابت کنید.

نوشتن انگیزه نامه ای برای پذیرش در دانشگاه می تواند گاهی اوقات برای برخی از متقاضیان سخت و چالش برانگیز باشد ، که اغلب این سوالات پیش می آید که این نامه باید چگونه و شامل چه مواردی  باشد ، و چطور خود را برای کمیته پذیرش  به نحو مناسب تری معرفی کنیم. دانشجویان احتمالی ممکن است با اسامی مختلف انگیزه نامه گیج شوند. بنابراین ، خوب است بدانید که انواع مختلف نامه ها را شناسایی کنید و بتوانید یک نامه انگیزشی بنویسید و نه چیز دیگر.

 

تفاوت بین انگیزه نامه(motivation letter) ، بیانیه هدف(statement of purpose) ، کاور لتر(cover letter) و بیانیه شخصی(personal statement) چیست؟

در حالی که از انگیزه نامه و کاور لتر به جای یکدیگر استفاده می شود ، اما معمولاً این کاور لتر به نامه ای گفته می شود که هنگام درخواست کار برای کارفرما می نویسید. انگیزه نامه معمولاً به نامه ای گفته می شود که هنگام درخواست پذیرش دانشگاه می نویسید.

خواندن
پادفک(podfak)چیست؟

بیانیه هدف(statement of purpose) دقیقاً همان انگیزه نامه(motivation letter) است. در واقع فقط یک روش فانتزی برای گفتن همان حرف است.

همچنین ممکن است انگیزه نامه(motivation letter) برای برنامه های دانشگاه را بیانیه شخصی(personal statement) بنامید. اما انگیزه نامه همان بیانیه شخصی نیست. تفاوت در مدت زمان نامه مورد بحث و قصد آن است. معمولاً بیانیه شخصی نسبتا شخصی تر  است و به گذشته اشاره دارد ، در حالی که انگیزه نامه ها دارای عناصر شخصی هستند ، اما معطوف به برنامه های آینده هستند. با انگیزه نامه شما فقط به عنوان اثبات، تعهد خود نسبت به اهداف آینده تان به دستاوردهای گذشته اشاره می کنید.

قبل از اینکه انگیزه نامه خود را بنویسید…

اول ، از آنجا که انگیزه نامه سند مهمی در درخواست شماست ، باید مطمئن شوید که نوشتن آن را زود شروع کرده و زمان کافی را برای تکمیل آن ذخیره کرده اید. این مقاله ای نیست که شما طی دو روز اقدام به نوشتن آن کنید.

قبل از شروع به نوشتن انگیزه نامه ، بهتر است تا آنجا که ممکن است در مورد دانشگاه ارائه دهنده برنامه تحصیلی و در مورد خود برنامه اطلاعاتی کسب کنید. معمولاً ،  توضیحات وب سایت دانشگاه ها در مورد نیازها ، انتظارات و اینکه می خواهند نامزدهای آنها چه شرایط و کیفیتی داشته باشند ، کاملاً واضح و آموزنده است.

دانستن اندکی درمورد نیازهای آنها ، در مورد پروژه های اصلی ، فعالیت ها ، فلسفه شخصی و علایق آنها، به شما کمک می کند تا  به درکی بهتر از شرایط برای نوشتن انگیزه نامه خود برسید. ارتباط با فعالیتهای اصلی و علایق دانشگاه قطعاً به شروع یک همکاری مثبت کمک خواهد کرد.

 

چگونه نامه انگیزشی خود را شروع کنیم؟

ابتدا اگر می دانید چه کسی آن را می خواند ، نامه را به آن  فرد خطاب کنید. در غیر این صورت ، فقط با “ Dear Sir or Madam ” شروع کنید.

هنگام شروع انگیزه نامه خود اطمینان حاصل کنید که توجه خواننده را از پاراگراف آغازین جلب کرده و دقیقاً آنچه را که باید از همان ابتدا بدانند به او بگویید. بهتر است به طور خلاصه بیان کنید که در چه برنامه ای می خواهید مشارکت کنید و چرا.

اطمینان حاصل کنید که از ابتدا نامه را شخصی جلوه می دهید. آن را خیلی عمومی یا کلیشه نکنید. آیا به نظر می رسد که یک انسان واقعی آن را نوشته است؟ همچنین ، سعی کنید خواننده را درگیر کنید. علاقه آنها را جرقه بزنید ، در حالی که نامه را حرفه ای نگه دارید و به دنبال شوک آنها نیستید.

خواندن
بررسی اجمالی شرایط تحصیلی و زندگی در اوکراین

بهتر است ابتدا نوشتن متن نامه را شروع کرده و مقدمه را بنویسید ، درصورتی که ایده روشنی در مورد آنچه در نامه وجود دارد ، نوشتید. این کار باعث می شود نامه شما راحت تر بتواند یک نکته را بیان کند و یک ساختار منطقی داشته باشد.

چگونه انگیزه نامه خود را بنویسیم؟

اطمینان حاصل کنید که تمام نکات زیر را برای تهیه یک انگیزه جذاب برای مدرک کارشناسی ارشد خود پوشش داده اید:

  • برخی از ایده های اصلی را که می خواهید بگنجانید ، نکات مهمی را که می خواهید در نامه انگیزشی خود بیان کنید ، بنویسید و بعداً پیرامون آنها بسازید ، سپس محتوای آنها را غنی کنید.
  • هدف خود را روشن کنید: پیش نمایش کوتاهی از بقیه نامه ارائه دهید
  • به نظر شما چرا دانشگاه و دوره کارشناسی ارشد برای شما جالب و مناسب است؟
  • بر برخی از قوی ترین مدارک ، تجربیات گذشته (تجربیات بین المللی همیشه مرتبط هستند) و ویژگی های خود تمرکز کنید. پاراگرافهای میانی را از نظر صلاحیتهای مربوط به برنامه از صلاحیت با ارتباط بیشتر به برنامه تا ارتباط کمتر بیان کنید ، و همچنین می توانید برای جزئیات بیشتر به CV خود مراجعه کنید.
  • زیاد ننویسید! بیشتر نامه های انگیزشی نیم صفحه هستند و هرگز بیش از 1 صفحه نیستند!
  • شما می توانید از بین یک ساختار 3 پاراگرافی (مقدمه ، بدنه ، پایانی) یا یک ساختار 5 پاراگرافی (جایی که بدنه شامل 3 پاراگراف جداگانه است) را انتخاب کنید.
  • به منابع الهام بخش زندگی خود مراجعه کنید – مواردی که شما را در مسیر فعلی خود قرار می دهند. اما مقدار زیادی از نامه را برای آن اختصاص ندهید.
  • در اینجا همان جایی است که ممکن است ذکر برخی موارد با اهمیت کمتر را نیز در نظر داشته باشید. این به تمرکز نامه کمک می کند و خواندن آن را آسان تر می کند.

 

چگونه انگیزه نامه خود را پایان دهید؟

فقط نکات اصلی را که بیان کردید خلاصه کنید و هدف اصلی خود را در نامه ذکر کنید – برای پذیرفته شدن در برنامه. با بیان مجدد علاقه خود نتیجه گیری کنید و از شانس اثبات خود در نامه ابراز قدردانی کنید (در بعضی موارد می توانید مصاحبه شخصی بخواهید).  همچنین دوباره ذکر کنید که چرا شما یک دانشجوی ارزشمند برای برنامه هستید.

 

فراموش نکنید که نام خود را واضح بنویسید و نامه را امضا کنید.

 

شخصی و اصیل باشید

به عنوان یک فرد ، به خوانندگان  بینشی درباره خود بدهید. به یاد داشته باشید این یک سند شخصی است که در آن انتظار می رود ثابت کنید که شما با بقیه متقاضیان متفاوت هستید و ویژگی ها ، مهارت ها و مدارک شما را برای شرکت در برنامه تحصیلات تکمیلی مناسب می کند.

خواندن
اصطلاحات کاربردی که لازم است دانشجویانی که اپلای می کنند بدانند!

اگرچه داشتن بعضی از نمونه های انگیزه نامه دیگر ممکن است گاهی مفید باشد ، از نامه های دیگری که دیده اید کپی نکنید و سعی کنید اصیل باشید زیرا کمک زیادی به شما می کند! همچنین از زیاد لاف زدن در مورد خود، خودداری کنید. از شما انتظار نمی رود که خود را به عنوان یک ابرقهرمان معرفی کنید بلکه عینی و واقع بین باشید. همچنین اطمینان حاصل کنید که هنگام نوشتن نامه خود ناامید به نظر نرسید ، یا سعی نکنید زیاد مورد پسند واقع شوید. این باید واضح باشد: اطلاعات غلط را در نامه خود وارد نکنید! کمیته های پذیرش نامه های انگیزشی زیادی را می خوانند و به راحتی می توانند این تلاش ها را تشخیص دهند.

 

حرفه ای و ثابت قدم باشید

چه به شکل انگیزه نامه شما باشد ، چه به ترتیب و ساختار آن در پاراگراف ها ، اندازه قلم ، طول نامه یا پاراگراف اول ، اولین برداشت همیشه مهم است!

 

نامه خود را در قالب ، سبک و دستور زبان حرفه ای ارائه دهید (به عنوان مثال از همان قلم ، اختصارات یکسان در سراسر نامه و غیره استفاده کنید). اشتباهاتی را که می یابید بررسی کنید. این مرحله بسیار مهم است زیرا جزئیات کوچک تفاوت ایجاد می کند.

 

جملات خود را خیلی طولانی نکنید ، زیرا این امر خواندن نامه را دشوارتر می کند. همچنین سعی کنید از جمله های معمول استفاده کنید و نه از عبارت های پیچیده و خاص!

 

قبل از ارسال انگیزه نامه خود بازخورد بگیرید

همیشه بهتر است از دوستان خود ، یک معلم یا شخصی که قبلاً چنین برنامه ای را انجام داده است ، برای مشاوره استفاده کنید. معمولاً می توانید با دانشجویانی که قبلاً در مقطع کارشناسی ارشد که برای آن درخواست می کنید، مشغول تحصیل هستند در ارتباط باشید و آنها می توانند توصیه های خوبی ارائه دهند.

تمام این نکات کلیدی می توانند در کمک به شما برای نوشتن یک انگیزه نامه موفق موثر واقع شوند ، اما در پایان ، مهارت و دانش شخصی شما مهم است و تفاوت را ایجاد می کند.

اگر متقاضی واقعاً علاقه مند و مایل به بدست آوردن جایگاه مورد نظر در برنامه کارشناسی ارشد مورد نظر خود باشد ، همیشه یک انگیزه نامه خوب موفقیت آمیز خواهد بود. آنچه واقعاً نیاز دارید این است که به خودتان اعتماد کرده و آن را امتحان کنید. و اگر اولین بار موفق نشدید ، به تلاش خود ادامه دهید ، زیرا بالاخره موفقیت برای شما خواهد بود!

در اینجا چند نمونه از انگیزه نامه هایی که توسط کمیته های پذیرش، پذیرفته شده اند را می توانید در سایت ما مشاهده کنید.