دسته‌بندی نشده, زندگی در عمان, عمان, کار در عمان, مهاجرت به عمان

ثبات شغلی در عمان

ثبات شغلی در عمان

ثبات شغلی در عمان در آگوست سال گذشته، از طرف مقامات حکومتی این کشور عنوان شد که در آن صندوق ثبات شغلی به‌عنوان سیستمی مورد انتظار برای حمایت از کسانی که شغل خود را از دست می‌دهند و همچنین برای جویندگان کار که به آنها 10 میلیون دلار کمک شده بود، مورد تایید قرار گرفت. اجرای این طرح به صورت مرحله‌ای خواهد بود و در واقع از نوامبر 2020 اجرایی شد. در ادامه برخی اطلاعات در این باره ارائه می‌شود.

ثبات شغلی عمانی‌ها در دوره کرونا با مشکل مواجه شده است

ثبات شغلی عمانی‌ها در دوره کرونا با مشکل مواجه شده است

هدف از صندوق امنیت و ثبات شغلی در عمان

مقامات ناظر بر این سیستم ثبات شغلی در عمان کار یکپارچه‌ای را انجام می‌دهند که به موجب آن صندوق امنیت و ثبات شغلی برای افرادی که از کار بیکار شده‌اند، جایگزین‌های شغلی پیدا می‌کند. در حالی که سیستم کمک‌های مالی را در طول دوره‌ای که آنها بیکار هستند تا زمانی که به کار جدید ملحق شوند، پرداخت می‌کند، مشروط بر اینکه این دوره بیش از شش ماه نباشد.

در حالی که مشارکت کنندگان صندوق ثبات شغلی در عمان کارمندان دولتی و خصوصی عمانی با یک درصد درآمد هستند، ذینفعان آن هر شهروندی خواهد بود که اخراج شده است. در مراحل بعدی به متقاضیان کار نیز پاسخ داده خواهد شد. در واقع هدف این صندوق تضمین ثبات و زندگی مناسب برای همه است. سیستم امنیت شغلی در دو مرحله اجرا می‌شود، مرحله اول از نوامبر 2020 آغاز می‌شود که در آن مزایا برای عمانی‌هایی که خدمات آنها پایان یافته است، هزینه می‌شود. در حالی که مرحله دوم پس از سه سال شروع خواهد شد و شامل استقرار این سامانه است که طی آن یارانه به جویندگان کار نیز پرداخت خواهد شد.

 اقدامات اجرایی مرحله اول

صندوق امنیت و ثبات شغلی در عمان توسط سازمان دولتی بیمه اجتماعی (PASI)، وزارت کار و مرکز ملی اشتغال (NEC) نظارت می‌شود.

مرکز ملی اشتغال به یافتن شغل برای کسانی که از کار بیکار شده‌اند کمک می‌کند، این کمک‌های مالی تا زمانی که افراد به شغل جدید ملحق شوند توزیع می‌شود. با این حال این دوره از شش ماه تجاوز نخواهد کرد و به ذی نفعان 60 درصد حقوق ماهانه‌ای که شخص قبلاً دریافت می‌کرد، تعلق می‌گیرد. مرحله اول سیستم امنیت و ثبات شغلی در عمان در نوامبر 2020 آغاز شده است.

 

 

اقدامات اجرایی مرحله دوم

مرحله دوم طرح ثبات شغلی در عمان پس از سه سال اجرا می‌شود و به نفع جویندگان کار خواهد بود. این بیانیه می‌افزاید: «این طرح هم توسط دولت و هم از بخش خصوصی تأمین می‌شود، زیرا هر کارمند باید از هر 100 رونی حقوق ماهیانه خود، یک رونی کمک کند».

این طرح ثبات شغلی در عمان به کارکنان در مواقع اضطراری از جمله از دست دادن شغل، امنیت و ثبات می‌دهد. بیماری همه‌گیر کرونا نشان داد که چگونه همه چیز از جمله معیشت و تجارت، می‌تواند در یک لحظه تحت تاثیر قرار گیرد و چگونه افراد شاغل در معرض خطر هستند. این کمک یک درصدی در ماه کارمندان را از بلایای آینده نجات خواهد داد. مرحله دوم پس از سه سال از تاسیس این سیستم آغاز می‌شود.

کارمندان با پرداخت تنها 1 درصد از حقوق ماهیانه‌شان در طرح ثبات شغلی شرکت دارند کارمندان با پرداخت تنها 1 درصد از حقوق ماهیانه‌شان در طرح ثبات شغلی شرکت دارند

قانون جدید امنیت و ثبات شغلی شامل چه کسانی می‌شود؟

قانون جدید طیف وسیعی از کارفرمایان را پوشش می‌دهد. این شامل کارفرمایان بخش دولتی مانند بازوهای غیرنظامی، نظامی و امنیتی دولت و همه کارفرمایان بخش خصوصی می‌شود. از نظر کارمندان، کلیه اتباع عمانی شاغل در کارفرمایان فوق ملزم به بیمه شدن در قانون جدید هستند.

کارفرمایان نیز موظف به پرداخت مبلغی به اندازه 1 درصد از حقوق ماهیانه کارکنان هستند کارفرمایان نیز موظف به پرداخت مبلغی به اندازه 1 درصد از حقوق ماهیانه کارکنان هستند

آیا کارفرمایان ملزم به پرداخت حق بیمه ثبات شغلی هستند؟

بله، مشارکت در طرح ثبات شغلی در عمان باید توسط هر دو طرف انجام شود. حق الزحمه بر اساس درصدی از دستمزد ماهانه کارمند، پایه به اضافه کمک هزینه عادی است و از همان محاسبه استفاده‌شده در قانون بازنشستگی و بیمه اجتماعی پیروی می‌کند. شرایط مشارکت در قانون بیمه تامین امنیت و ثبات شغلی به شرح زیر است:

 • سهم کارفرما – 1٪ از دستمزد ماهانه
 • کمک‌های کارکنان – 1٪ از دستمزد ماهانه که ممکن است در منبع توسط کارفرما کسر شود
 • پرداخت‌های اضافی – پرداخت 5٪ هزینه اضافی برای هر مجوز جدید یا تمدید مجوز هنگام استخدام اتباع خارجی
 • پرداخت‌ها برای کارفرمایان دولتی در پایان ماه و برای کارفرمایان خصوصی تا پانزدهم هر ماه الزامی است. عدم پرداخت به موقع به صندوق ثبات شغلی در کشور عمان منجر به اخذ هزینه‌های اضافی از کارفرما می‌شود.


چه کسانی واجد شرایط استفاده از طرح ثبات شغلی جدید هستند؟

کارمندان برای واجد شرایط بودن مشارکت در صندوق امنیت ثبات شغلی در عمان باید دارای شرایط زیر باشند:

کارمند موظف است حداقل یک دوره اشتراک را قبل از فسخ و مطالبه تحت طرح ثبات شغلی تکمیل کند. حداقل دوره‌ها به شرح زیر است:

 • ادعای اول – حداقل دوره اشتراک 12 ماه متوالی یا غیرمتوالی در یک دوره 36 ماهه قبل از فسخ
 • ادعای دوم – حداقل دوره اشتراک 18 ماه متوالی یا غیرمتوالی در یک دوره 42 ماهه قبل از فسخ
 • ادعای سوم – حداقل دوره اشتراک 24 ماه متوالی یا غیرمتوالی در یک دوره 48 ماهه قبل از فسخ
 • ادعای چهارم – حداقل دوره اشتراک 36 ماه متوالی یا غیرمتوالی در یک دوره 60 ماهه قبل از فسخ
 • خسارت پس از پرداخت سود به کارمند بیمه شده برای مدت 6 ماه متوالی یا غیرمتوالی، خسارت جدید محسوب می‌شود.
 • کارمند نباید طبق قانون بازنشستگی و بیمه‌های اجتماعی مستمری بازنشستگی دریافت کند.
 • کارمند برای مشارکت در صندوق ثبات شغلی در کشور عمان خاتمه قرارداد کار را اعلام نکرده باشد
 • این کارمند به دلایل انضباطی اخراج نشده باشد
 • کارمند باید بر اساس ضوابط قادر به کار و در جستجوی کار باشد.
 • کارمند نباید در یک موسسه آموزشی ثبت نام کرده باشد.
طرح ثبات شغلی در دو مرحله اجرایی می‌شود طرح ثبات شغلی در دو مرحله اجرایی می‌شود

نتیجه‌ گیری

ثبات شغلی در عمان از طریق طرحی مورد حمایت قرار گرفته که مرحله اول آن آغاز شده و در آن با کسر درصد ناچیزی از حقوق هر کارمند صندوقی ایجاد می‌شود. در مواقع بیکاری و یا اتفاقاتی مانند شیوع کرونا که خیلی از کسب و کارها از فعالیت متوقف شدند، کمک‌های مالی اعطا می‌شود. همچنین به افرادی که در جستجوی شغل هستند تا یافتن کار جدید ماهانه مبلغی داده می‌شود. این سیستم امنیت و ثبات شغلی را به شهروندان عمانی ارائه می‌دهد.


بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.