امارات

هر آنچه در مورد تورم در امارات باید بدانید!

امارات

تورم در امارات

نرخ تورم در امارت در سال 2020 به عدد -2.1 رسیده بود که نسبت به سال گذشته حدود -1.9 درصد افزایش داشته است. این درصد در صورتی است که تقریباً همه کشورهای جهان درگیر تورم و افزایش هزینه‌های زندگی بوده‌اند؛ درحالی‌که تورم در کشور امارات برای ماه‌های متوالی منفی باقی مانده است.

تورم در امارات

بیشترین کاهش تورم را خوراکی‌ها و مواد غذایی به خود اختصاص داده است و جزو کشورهایی است که کمترین نرخ بیکاری را در خود دارد و دارای سیستم‌های بسیار پیشرفته‌ای در این باره است. این نرخ منفی تورم امارات متحده عربی به دلیل کاهش قیمت‌های مسکن و مستغلات است که با همه‌گیری بیماری منحوس کرونا به این جریان دامن زده است.

طبق بررسی‌ها و پیش‌بینی‌های انجام شده با کنترل این پاندمی بیماری در سال آینده نرخ تورم در امارات افزایش خواهد یافت. طبق نظریه کارشناسان این کشور و بانک مرکزی تورم منفی برای هر کشوری در دراز مدت تهدید به حساب می‌آید.

دلیل این تهدید این است که با منفی بودن تورم در واقع محصولی که در سال جاری تولید می‌شود باید با قیمت پایین‌تر نسبت به سال‌های گذشته به فروش برسد.

این برای صنعت‌هایی که تولید کننده هستند هیچ سود و منفعتی را نداشته و مجبور به کاهش بعضی هزینه‌ها مانند کم کردن دستمزد افراد مشغول در آن کارخانه و تولیدی یا حذف تعدادی از نیروهای کار خواهد بود.

همه این عوامل موجب رکود اقتصادی خواهد شد. درحالی‌که شاید از نگاه جامعه منفی بودن تورم مفید باشد، اما واقعاً اثرات مخربی را برای اقتصاد کشور دارد. تورم در امارات بلا جان این کشور که همچون سرطانی رو به پیشرفت بوده و حتی کرونا نیز نتوانسته آن را مثبت کند.

مزیت امارت متحده

مواردی که برای امارت متحده به‌عنوان مزیت تلقی می‌شود به شرح زیر خواهد بود. کارشناسان اقتصادی به‌عنوان ابزار قابل استفاده برای کنترل نرخ تورم در امارات از این موارد بهره می­برند:

  • وجود ذخایر بزرگ و قوی مالی،
  • داشتن سرمایه‌گذارهای داخلی که بسیار فعال و پیش رو بوده‌اند،
  • داشتن مناطق آزاد برای جذب و استقبال از سرمایه‌گذاران خارجی،
  • شرایط و موقعیت استراتژیکی کشور،
  • جذابیت داشتن برای متخصصان و نیرو کار جهت حضور.

ذخایر نفت و تورم در امارات ذخایر نفت و تورم در امارات[/caption]

عوامل مؤثر در پیشرفت امارت متحده

کشف نفت و گاز طبیعی در خشکی و آب موجب پیشرفت بیش‌ازحد اقتصادی این کشور گردیده و همین امر آن‌ها را از ماهیگیری و کشاورزی و صید مروارید دور کرده و درآمد آن‌ها را به فرآورده‌های نفتی وابسته کرده است. البته همین موضوع توانسته این کشور را به پیشرو تبدیل کند.

شاید همین تک‌قطبی بودن باعث بروز تورم امارات متحده عربی شده است. خودتان مقایسه کنید. کشوری که صنایع مختلف دارد، حوزه‌های مختلفی با یکدیگر رقابت خواهند کرد و صنعتی پویا خواهد داشت.

همواره پیشرفت بهایی خاص دارد و در مورد این کشور بدین‌صورت معنی خواهد شد. در حقیقت این کشور براثر همین داستان مولد نیست. پرسشی که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد همین کمبود است.

کمبودی به نام محرک مولد

صنایع بیان شده در این کشور کم است. آیا مشکل تخصص است یا نیرو کار؟ جواب هیچ کدام از موارد بیان شده نیست. در حقیقت وقتی نفت و مشتقاتش را می‌فروشید، موارد زیادی را به کشورتان وارد می‌کنید و موضوع ساخت از صفر از بین می‌رود و صرفاً گاهی مونتاژ خواهد بود.

کمبود محرک مولد و تورم در امارات

آب‌وهوا این کشور عاملی دیگر بوده است. حوزه کشاورزی مشکل اساسی دارد و به همین علت قادر به شروع فعالیت در این زمینه نیستند. سبد تولیدی کشور کوچک‌تر شده و خودبه‌خود معضل به وجود آمده است. این شرایط کار راسخت می‌کند و امکان بهره‌وری کاهش پیدا خواهد کرد.

نکته بعدی مانع زا برای تورم در امارات سیاست دولتی خواهد بود. این کشور با ارائه سوبسید غیر متعارف به مردم و حتی برخی موارد تولیدی باعث این موضوع شده است. البته امروزه به سمت اصلاح برنامه اقتصادی در حال حرکت هستند، اما راهی طولانی در پیش خواهد بود.

توریست

با توجه به پاندمی کرونا مشکلاتی در مورد حضور توریست به وجود آمده است. این موضوع باعث عدم فروش کالا و همچنین کاهش رونق اقتصادی در حوزه گردشگری شده است. البته ذکر این نکته نیز مهم خواهد بود که بسیاری از مشاغل وابسته همچون خطوط هواپیمایی و حتی مکان‌های توریستی دچار مشکل شده است.

از طرفی این کشور با توجه به جذب توریست به هیچ وجه مشکل تبادلات مالی نداشته و سرمایه به داخل کشور به‌راحتی وارد می‌شود. شاید به نظر خوب بیاید، اما این موضوع باعث شده که درآمد بالاتر از میزان خرج کشور باشد که درنتیجه تورم منفی را به بار آورده است.

از طرف دیگر این نکته اهمیت دارد که خود مردم امارت به دنبال جنس لوکس و به‌قول‌معروف برند باز هستند. این مورد خود عاملی است که باعث شده هیچ‌گونه میل و رغبتی به محصولات داخلی وجود نداشته باشد و ازاین‌رو هرگونه تولیدی محکوم به شکست خواهد بود.

توریست و تورم در امارات توریست و تورم در امارات
 

سخن آخر

تورم در امارات بلای جان امروزی اقتصاد این کشور خواهد بود. حل این معضل با بازگشایی‌های بعد از کرونا امکان‌پذیر نخواهد بود و باید به‌صورت ریشه‌ای به آن نظر شود.

امارات مناطق بکر و حوزه‌های قابل پیشرفت بسیار زیادی دارد، به شرطی که تلاش خود را چند برابر کند و در این مسیر اقدامات لازم را انجام دهد. آگاه باشید که رسیدن به شرایط مطلوب به‌آسانی رقم نخواهد خورد و باید در این مسیر تلاشی بسیار انجام دهند.

از طرفی دیگر تورم در کشور امارات با این که خطرناک است، اما می‌تواند به نقطه پیروزی تبدیل شود.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.